Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W dniach 29 kwietnia - 3 maja czeka nas prawdziwe winiarskie święto. Podczas II Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic zanurzycie się w winiarskiej historii Zielonej Góry i regionu. Poznacie miejsca, które przez ostatnie lata były często zamknięte i zapomniane, a w których dawniej kwitło winiarskie życie, leżakowały beczki z winem... To niepowtarzalna okazja, bo większość z dawnych winiarskich piwnic jest na co dzień niedostępnych, niektóre otworzymy dla turystów po raz pierwszy.

W ciągu pięciu dni otworzymy kilkanaście historycznych piwnic winiarskich Zielonej Góry. To miejsca, gdzie winiarską przeszłość widać gołym okiem. I naprawdę jest co podziwiać: nawet 300-letnie ceglane sklepienia, metalowe obręcze w schodach, które ułatwiały transport beczek z winem...

Kwiecień 2018 r. Spacer winiarski po Zielonej Górze. Na zdjęciu piwnica przy ul. Kupieckiej 4Kwiecień 2018 r. Spacer winiarski po Zielonej Górze. Na zdjęciu piwnica przy ul. Kupieckiej 4 Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

W piwnicach zaprezentuje się aż 30 winnic z całego województwa lubuskiego, od winnicy Equus z Mierzęcina na północy województwa, przez Folwark Pszczew, aż po winnicę Saganum spod Żagania. W każdej piwnicy spotkacie jedną, dwie, a nawet trzy lubuskie winnice. Będziecie mogli porozmawiać z winiarzami, poznać tajniki produkcji wina, spróbować lokalnych specjałów. 

Już w piątek o godz. 16 ulice Zielonej Góry zapełnią się, podobnie jak w zeszłym roku, turystami z całej Polski. "Można było rozpoznać ich po czerwonych zawieszkach na szyi (trzymali w nich kieliszki) i folderach z mapką z ręce. Przemierzali miasto, od jednej piwnicy do drugiej. Poznawali winiarską historię i architekturę, próbowali wina z lubuskich winnic" - pisaliśmy podczas pierwszej edycji festiwalu.

Na festiwalowej mapie znajdą się piwnice winiarskie różnego typu. Pokażemy m.in. olbrzymią leżakownię Ernsta Mühle w parku Sowińskiego, ale też małe, klimatyczne piwniczki w okolicach deptaku. Atrakcją - już tradycyjnie podczas imprez winiarskich w Zielonej Górze - będzie też piwnica przy ul. Wodnej. W 1786 r. zbudował ją Johann Jeremias Seydel. To prawdopodobnie jedyna taka piwnica winiarska w Polsce. Jest unikatowa, bo nie powstała pod budynkiem ani na terenie wytwórni, ale została zbudowana w południowym zboczu winnicy, na terenie rewiru nazwanego Rodeland.

W sprzedaży są karnety na degustację win w piwnicach winiarskich. Uczestnicy festiwalu razem z karnetem dostaną też kieliszek i zawieszkę na szyję, folder z mapą i opisem każdej piwnicy. Sam wstęp do piwnic winiarskich podczas festiwalu będzie bezpłatny.

TUTAJ kupicie karnety na II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic.

2021 r., pierwsza edycja Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. Piwnica przy ul. Grottgera 3 w Zielonej Górze2021 r., pierwsza edycja Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. Piwnica przy ul. Grottgera 3 w Zielonej Górze Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Zalewski, Smolik, Kaśka Sochacka

Wydarzeniami towarzyszącymi imprezy będą koncerty, degustacje komentowane, spacery winiarskie.

W sobotę (30 kwietnia) w Lubuskim Centrum Winiarstwa w podzielonogórskim Zaborze wystąpią Krzysztof Zalewski, Smolik i Kev Fox, a w niedzielę (1 maja) Łukasz Łyczkowski & 5 RANO i Kaśka Sochacka. We wtorek (3 maja), na zakończenie festiwalu, na dziedzińcu dawnej wytwórni koniaków Raetscha przy ul. Chrobrego 5 w Zielonej Górze odbędzie się koncert Siesta & Wino. Wystąpią Joao de Sousa i Ola Jas, a koncert poprowadzi Marcin Kydryński. Koncerty są bezpłatne.

TUTAJ znajdziecie szczegółowy program festiwalu, w tym listę piwnic i winnic, które biorą udział w imprezie.

2021 r. Zielona Góra, Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic2021 r. Zielona Góra, Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Wytwórnie win, rezydencje winiarzy, motywy winiarskie

Historię winiarską w Zielonej Górze spotkacie na każdym kroku. To chociażby dawne wytwórnie win i rezydencje winiarzy, potężne piwnice, motywy winiarskie na fasadach kamienic. Tradycje winiarskie są tu starsze niż samo miasto. Przyjmuje się, że pierwsze szczepy winorośli sprowadzili w 1150 r. osadnicy z Flandrii, czyli dzisiejszej Belgii i Holandii. W 1800 r. w mieście, które liczyło raptem kilka tysięcy mieszkańców, było ponad 700 hektarów winnic. Wieńcem otaczały całą Zieloną Górę.

Grünberg (przedwojenna Zielona Góra) był najbardziej wysuniętym na północ Europy regionem winiarskim, w którym na taką skalę uprawiano winorośl i produkowano wino.

Zielonogórskie wina w XIX w. były porównywane do najlepszych win z południa Niemiec. Zdobywały medale na wystawach światowych, m.in. w Londynie i Paryżu. To tutaj w 1826 r. powstała pierwsza w Niemczech wytwórnia win musujących. Przy dzisiejszej ul. Moniuszki założył ją m.in. August Grempler.

Od 29 kwietnia do 3 maja w Zielonej Górze czeka nas prawdziwe winiarskie święto. II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic to kilkanaście historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się aż 30 winnic z całego województwa. Atrakcją będą też koncerty gwiazd. Na scenie przy Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze wystąpią m.in. Krzysztof Zalewski i Kaśka Sochacka. Przypomnijmy sobie, jak było podczas pierwszej edycji imprezy. Na zdjęciu Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic w 2021 r. w Zielonej Górze.Od 29 kwietnia do 3 maja w Zielonej Górze czeka nas prawdziwe winiarskie święto. II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic to kilkanaście historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się aż 30 winnic z całego województwa. Atrakcją będą też koncerty gwiazd. Na scenie przy Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze wystąpią m.in. Krzysztof Zalewski i Kaśka Sochacka. Przypomnijmy sobie, jak było podczas pierwszej edycji imprezy. Na zdjęciu Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic w 2021 r. w Zielonej Górze. Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Dziś tradycje winiarskie w Zielonej Górze i okolicach się odradzają. W całym województwie lubuskim działa ponad 40 zarejestrowanych winnic o łącznej powierzchni ponad 100 hektarów. Co roku podczas Winobrania w miasteczku winiarskim prezentuje się więcej lokalnych winnic. Mieszkańcy i turyści stopniowo odkrywają też zabytki winiarskiej Zielonej Góry, m.in. świetnie zachowane piwnice winiarskie. Największe z nich mogły pomieścić 700 tys. litrów wina. 

W tym roku w Zielonej Górze odbędą się dwie duże imprezy z piwnicami winiarskimi w roli głównej: II Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic oraz Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. - Tylu winiarskich wydarzeń w kalendarzu nie było tu od kilkudziesięciu lat. A jeśli dołożyć do nich wrześniowe Winobranie, to okaże się, że obecnie miasto wciąż żyje winem - tłumaczy Bartłomiej Gruszka, prezes Fundacji Tłocznia, która propaguje winiarskie tradycje Zielonej Góry.

Od 29 kwietnia do 3 maja w Zielonej Górze czeka nas prawdziwe winiarskie święto. II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic to kilkanaście historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się aż 30 winnic z całego województwa. Atrakcją będą też koncerty gwiazd. Na scenie przy Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze wystąpią m.in. Krzysztof Zalewski i Kaśka Sochacka. Przypomnijmy sobie, jak było podczas pierwszej edycji imprezy. Na zdjęciu Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic w 2021 r. w Zielonej Górze.Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Dziedzictwo i tradycje

– Lubuskie nie tylko w Polsce, ale i w Europie kojarzy się z tradycjami winiarskimi. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic to kolejna szansa na odkrywanie niezwykłych i magicznych miejsc - mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. - W Lubuskiem, zielonej krainie winem i miodem płynącej, można posłuchać, zobaczyć i skosztować, jak smakuje pasja, tradycja oraz historia tych ziem. Wielokulturowość i różnorodność są naszym największym bogactwem, dlatego szanujemy, pielęgnujemy i dbamy o niematerialne dobra, budujące naszą tożsamość regionalną i obyczajowość kulturową - dodaje.

Głównymi organizatorami II Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic są Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Lubuskie Centrum Winiarstwa. Współorganizatorami są Fundacja Tłocznia i Fundacja Gloria Monte Verde. Partnerzy medialni: "Gazeta Wyborcza" w Zielonej Górze, Lubuskie Centrum Informacyjne, Nasza Lubuska-Region.

Piwnice winiarskie będą otwarte w następujących godzinach:

29 kwietnia: 16-22*

30 kwietnia: 12-22*

1 maja: 12-22*

2 maja: 12-22*

3 maja: 12-20

*część piwnic będzie otwarta do ostatniego klienta

CZYTAJ TAKŻE: Makłowicz zachęcał: "Otwórzcie piwnice winiarskie". Właśnie otwieramy!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.