Smoczy Park to piękny zieleniec w mocno zabudowanej dzielnicy między ulicami Harcerską a Ludową. Miasto widzi tam bloki z garażami, mieszkańcy walczą, by przetrwał zieleniec. I proszą, by podpisać się pod petycją.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbieranie podpisów pod petycją, by ocalić Smoczy Park, ruszyło w czwartek, 27 kwietnia. W kilkanaście godzin mieszkańcy zebrali ponad sto podpisów. Liczą na kilka tysięcy. 

- Chcemy dalej walczyć o nasz kawałek zieleni w centrum miasta. Smoczy Park jest ostatnim płucem tej okolicy. Drzewa w nim to cień latem i obniżenie temperatury wokół, to naturalny filtr dla szkodliwych spalin z bardzo ruchliwej obok ulicy Batorego - wymienia Patrycja Piorońska-Krupka, przedstawicielka osiedla z ulicy Obywatelskiej. I dodaje, że park jest świetnym miejscem do spotkań, odpoczynku, spacerów. Dobrym miejscem dla seniorów i dzieci. 

W miejscu parku miałyby powstać bloki. Mieszkańcy chcą uchronić ten kawałek zieleni.
W miejscu parku miałyby powstać bloki. Mieszkańcy chcą uchronić ten kawałek zieleni.  Fot. Archiwum mieszkańców

Mieszkańcy obawiają się, że w parku mają powstać komunalne bloki. To zacieśniłoby jeszcze bardziej zwartą zabudowę tej części Zielonej Góry. Tym bardziej że miasto planuje, by pobliskie pofabryczne tereny Zastalu przeznaczyć m.in. pod mieszkaniówkę. 

Petycja ma wymóc na prezydencie Zielonej Góry odstąpienie od planów zabudowy choćby części zieleńca. Mieszkańcy chcą, by miasto zainwestowało w teren, ale robiąc z niego miejsce do wypoczynku. 

- Teren okolic Ludowej i Harcerskiej otoczony jest pięknymi dębami, brzozami. W ich miejscu powstaną nowe bloki KTBS-u. Nie chcemy nic wielkiego, tylko osłony od hałasu pędzących pociągów, miejsca dla mam z dziećmi, ławeczek dla starszych osób, terenu zielonego - tłumaczą w petycji mieszkańcy i przedstawiają projekty aranżacji zieleńca. 

Park Smoczy w planach mieszkańców
Park Smoczy w planach mieszkańców  Fot. Archiwum mieszkańców

- By można tu było rozwijać sprawność ruchową i sensoryczną, złapać chwilę wytchnienia wśród zieleni w upalne dni. Chcemy tak zrewitalizować nasz park, by zachować dotychczasowe drzewa - tłumaczą mieszkańcy. 

Jeśli chcesz pomóc mieszkańcom, podpisz petycję, znajdziesz ją tu. Pamiętaj, by potwierdzić swój głos, akceptując mail, który otrzymasz, inaczej głos nie będzie ważny. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ten skwer KONIECZNIE TRZEBA OCALIĆ. Ale wizja mieszkańców to niestety estetyka Czerwonego drwala. Przerzedzić zieleń, wyciąć krzaki, dużo betonu i sztuczności. Niestety KOSZMAR.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Teraz jest ładna zieleń i w sumie nawet to co zaproponowali mieszkańcy przeraża. Nie powinno się wtłaczać bloków w tą okolicę gdy obok jest w większości nieużywany teren Zastalu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Dołączam do grona przerażonych projektem mieszkańców. Beton, skoszona trawa i małe drzewka. Czyli wycinamy wszystko w pień i sadzimy niskie drzewka, nie żalując betonu dookoła? Na pewno o to chodzi? Ludzie, obudźcie się!!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Lasek w tym miejscu był jak Drwal był w planach swojego ojca a może i nie.
  Nie ma w centrum miasta, choć jeszcze niedawno to było miejsce za miastem, naturalnego skrawka zieleni. To w końcu przyszła kolej na ten lasek!!!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Przyłączam się do przedmówców. Projekt (społeczny?) wyremontowanego lasku wygląda betonowo czyli fatalnie. Mam nawet problem z podpisaniem petycji w związku z tym acz KOLEJNA zagłada ostatnich skrawków zieleni przez Drwala budzi odrazę wszak ta zaraza betonozy miasta (niegdyś miasta-ogrodu) trwa i trwa. Proszę to jakoś apgrejdować jak mawia młodzież a najlepiej nie majstrować w tym BIOsie i partycjach (zieleni). PS. Fot. nr 1 ukazuje jak piękno i potencjał tego naturalnego miejsca.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Podpisałam petycję ale projekt parku nie podoba mi się, jest schematyczny i za dużo terenu "ugładzonego", który trudno jest utrzymać na dłuższą metę.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0