Superregiony i Supermiasta. Park z wielką tradycją, promenada nad rzeką, rezerwat, ciekawy szlak czy mało znany klimatyczny zakątek? Zaczynamy plebiscyt. Głosujcie na najciekawsze zielone miejsca w regionie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bohaterką trzeciej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony jest zieleń w województwie, miastach, miasteczkach, na osiedlach. To był naturalny wybór. Ochronę przyrody, szacunek dla lasów, postawy ekologiczne w czasie kryzysu klimatycznego wskazywali nasi czytelnicy w plebiscycie Supermiast i Superregionów w 2021 r. jako najważniejsze wyzwania przyszłości woj. lubuskiego i obu stolic. 

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Przez trzy tygodnie szukaliśmy nominowanych miejsc do naszego zielonego plebiscytu. Są w nim miejsca bardzo znane, jak parki Mużakowski, Książęcy w Żaganiu, Dworski w Iłowej. Są też takie – podpowiedziane przez naszych czytelników – które odkrywamy na nowo, albo całkiem niedawno przywrócono je do życia, jak niesamowita Wyspa Teatralna w Gubinie.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ

Na tym niezwykłym ostrowie na Nysie Łużyckiej swoje piętno odcisnęła historia, co potwierdza rzeźba Corony Schröter, głośnej XVIII-wiecznej aktorki, uważanej za jedną z muz Goethego. Corona w Gubinie spędziła trzy pierwsze lata życia, w "szczęśliwym mieście, w czasach gdy nie było żadnych wojen, pożarów, epidemii", jak pisze Jutta Hecker, autorka jej biografii.

Nie mogło w regionalnej „12" zabraknąć narodowego parku Ujścia Warty, geoparku ze znakiem UNESCO, gryżyńskich szlaków wśród wąwozów. Mieszkańcy Żar upomnieli się o Zielony Las, przyrodniczą perłę regionu, z mnóstwem ścieżek i starą wieżą Promnitzów.

Oto nasza lubuska zielona „12". Wybierajcie najciekawsze miejsce. Macie tylko jeden głos. Piszcie do redakcji, opowiedzcie o wybranych zielonych miejscach w Lubuskiem. Czekamy na Wasze Listy: 

Piszcie na: supermiasta@lubuskie.agora.pl lub listy@zielona.agora.pl oraz listy@gorzow.agora.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Ulubione zielone miejsca Lubuszan? Parkowy szał, gryżyńskie wąwozy i odrzańskie wały

PLEBISCYT. Najpiękniejsze zielone miejsca w Zielonej Górze. Głosujcie!

Plebiscyt. Najbardziej klimatyczne zielone miejsca w Gorzowie. Głosujcie!  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Las Odrzański i Las Piastowski już zdewastowane lub beda dewastowane na życzenie kubickiego, któremu wydaje się, że postep jak w XIX wieku polega na wycinaniu drzew i betonowaniu.
już oceniałe(a)ś
0
0