Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przez trzy tygodnie szukaliśmy z pomocą czytelników nominowanych miejsc do naszego zielonego plebiscytu. Są w nim te doskonale znane zielonogórzanom – park Tysiąclecia, Wzgórza Piastowski, popularny obecnie park pałacowy w Zatoniu i miejsca mniej oczywiste, ale cenione przez mieszkańców.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Dolina GęśnikaDolina Gęśnika Fot. Władysław Czulak/Agencja

Do takich należy m.in. rezerwat Zimna Woda pod Kiełpinem. To kilkadziesiąt hektarów chronionego obszaru leśnego. Łatwo dojechać tu rowerem i zachwycać się potężnymi dębami, świerkami i łęgami olszowo-jesionowymi.

Do ciekawych miejsc, podpowiadali czytelnicy, należą też zielone tereny przy os. Mazurskim. W jednym miejscy mamy tu strumień Gęśnika, wilgotne łąki, lasy łęgowe i bory. Spotkać można tu m.in. kukułkę szerokolistną i listerę jajowatę, czyli rzadkie krajowe chronione storczyki.

To właśnie zieleń jest bohaterką trzeciej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony w woj. lubuskim i obu stolicach regionu. To był naturalny wybór. Ochronę przyrody, szacunek dla lasów, postawy ekologiczne w czasie kryzysu klimatycznego wskazywali jako główne wyzwania przyszłości nasi czytelnicy w plebiscycie Supermiast i Superregionów w 2021 r. jako najważniejsze wyzwania Gorzowa, Zielonej Góry i woj. lubuskiego. Mieszkańcy oczekują dbałości i troski o zieleń.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ

W zielonogórskiej zielonej "dwunastce" znalazły się także Dolina Gęśnika, udanie rewitalizowana w ostatnich latach, Wagmostaw w nowej szacie i lotnisko w Przylepi. Wokół trawiastego lotniska prowadzą ścieżki spacerowe, polne i konne. To miejsce z ogromnym potencjałem – przekonywali czytelnicy.

Oto nasza lubuska zielona "dwunastka". Wybierajcie najciekawsze miejsce. Macie tylko jeden głos. Piszcie i przekonujcie do swoich wyborów na adresy: supermiasta@lubuskie.agora.pl lub listy@zielona.agora.pl oraz listy@gorzow.agora.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Supermiasta 2022. Najpiękniejsze zielone miejsca w Zielonej Górze

GŁOSUJ RÓWNIEŻ: Zielone Lubuskie. Czas na plebiscyt, wybieramy ulubione miejsca z klimatem

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.