Kilkadziesiąt filmów o uchodźcach i imigrantach, kryzysie klimatycznym, walce o swobody kobiet zobaczymy podczas 20. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie 2022. Seanse i dyskusje w Zielonej Górze i Nowej Soli.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W „Grze cieni" najmłodsi uchodźcy uciekają przed wojną. Podróż ironicznie nazywają „grą". - Można ją przypłacić życiem, jednak rezygnacja z niej nie chroni od przedwczesnej śmierci. Wszyscy, którzy postanowili w nią zagrać, mają jeden cel – dotrzeć do Europy wolnej od wojen, głodu i bezprawia – pisze Zuzanna Połynko z Watch Docs.      

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

20. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie 2022. Film 'Gra cieni' w reż. Eefje Blankevoorta.
20. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie 2022. Film 'Gra cieni' w reż. Eefje Blankevoorta.  Fot. Archiwum Watch Docs

- Bohaterowie filmu podejmujący kolejne próby przekraczania granic są wielokrotnie za nie wypychani, niekiedy bici i okradani. Jednak mimo to, że z biegiem czasu idealny obraz Europy blednie, a emocjonalny bagaż towarzyszący wielomiesięcznej podróży coraz trudniej unieść, wciąż są pełni nadziei na dotarcie do wymarzonego celu. Ten przejmujący dokument dotyka jeszcze bardziej właśnie teraz, kiedy na wschodniej granicy Polski jesteśmy świadkami kryzysu humanitarnego, niepozwalającego spokojnie zasnąć w naszych bezpiecznych, ciepłych domach.

Film „Gra cieni" w reż. Holendra Eefje Blankevoorta otwiera 20. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie 2022 w Zielonej Górze i Nowej Soli. Otwarcie festiwalu w piątek 20 maja w zielonogórskim muzeum przy al. Niepodległości.

Drugim filmem, jaki zobaczymy podczas inauguracji, to „Wszyscy wszystko zjedli", Kamila Witkowskiego. Polski reżyser opowiada o uchodźczej odysei Madiny, Czeczenki, która uciekła z ojczyzny, od męża sadysty, biedy, braku przyszłości i opresyjnego społeczeństwa. - Historia jej podróży przez Rosję, Białoruś i miesięcy udręki na dworcu kolejowym w Brześciu to materiał na osobny film. Kiedy wreszcie udało jej się przedostać przez granicę, w Polsce, z zahukanej ofiary przemocy domowej Madina zmieniła się w silną, niezależną kobietę. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności poznała Katarzynę Błażejewską – żonę Macieja Stuhra – i w rezultacie… zamieszkała z rodziną Stuhrów – opisuje Konrad Wirkowski.

Wstęp na seanse jest otwarty. Po wielu z nich odbędą się dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Organizatorem festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i ZTE Civilitas.

Jakie jeszcze filmy zobaczymy do 24 czerwca na festiwalu Watch Docs? Sprawdźcie program.

Festiwal Prawa Człowieka w Filmie Watch Docs (20 maja – 24 czerwca 2022). Program:

Piątek – 20 maja

Temat: Migracja. Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15.

Godz. 17 - „Gra cieni",  reż. Eefje Blankevoort, Els van Driel.

Godz. 18.30 - „Wszyscy wszystko zjedli", reż. Kamil Witkowski

Po seansach dyskusja. Udział biorą Lena i Siergiej Kapravchuk - przedstawiciele Fundacji Rozwoju Niebieska Strefa i Eliza Zaborowska-Kujawa - Lubuskie dla Ukrainy.

Wtorek 24 maja

Temat: Zielone prawa człowieka. Nowa Sól, Centrum Aktywności Społecznej, Kasprowicza 12.

Godz. 10 - „Nature is My Homeland" reż. Marek Gajczak. Jak rozumieć naturę? Filmowy esej o nieoczywistych związkach człowieka z naturą i jej współczesnym pojmowaniu.

Czwartek – 2 czerwca.

Temat: Prawa kobiet. Zielona Góra. Cafe Noir, al. Niepodległości 22.

Godz. 19 - „Tak jak chcę. Siła kobiet", reż. Samaher Alqadi. Odważny głos sprzeciwu wobec seksualnej przemocy, wszechobecnej w skrajnie patriarchalnym egipskim społeczeństwie.

Po filmie dyskusja z udziałem Urszuli Giercarz z Rady Kobiet przy Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Temat: Kryzys klimatyczny. Cafe Noir.  

Godz. 21 - „Zielona rebelia", reż. Sasha Snow. Nowe formy klimatycznego protestu: portret Rogera Hallama, założyciela Extinction Rebellion.

Środa 8 czerwca

Temat: Społeczność LGBT+. Zielona Góra, Lubuski Teatr (Mała Scena), al. Niepodległości 3/5, Zielona Góra.

Godz. 19 - „7-My Sierpnia", reż. Michał Bolland. Protest społeczności LGBT w Warszawie i pokazowe zatrzymania, czy 7 sierpnia 2020 roku obudził w Polsce queer rage?

Godz. 19.30 - „Instrukcja przetrwania", reż. Yana Ugrekhelidze. Sasza do perfekcji opanował sztukę kamuflażu – nikt z jego sąsiadów nie wie, że urodził się jako kobieta. Nie widząc przed sobą przyszłości w Gruzji, postanawia zdobyć pieniądze na wyjazd…

Godz. 20.15 - „Zatrute serce", reż. Paul Rice. Para gejów z San Francisco przemierza Rosję koleją transsyberyjską, zbierając świadectwa prześladowań osób LGBT i oporu aktywistów. Film prezentowany przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Po seansach dyskusja z udziałem dr hab. Magdaleny Steciąg, prof. UZ, pełnomocnikiem ds. Równego Traktowania na Uniwersytecie Zielonogórskim i  Kacprem Kubiakiem z Instytut Równości.

Piątek 10 czerwca

Temat: Człowiek dla człowieka. Zielona Góra, Dom Sąsiedzki ul. Kościelna 9.

Godz. 18.30 - „Heda", reż. Kamil Witkowski. Heda, uchodźczyni z Czeczenii, która sens życia znalazła w wolontariacie.

Po filmie dyskusja z dr hab. Mariuszem Kwiatkowskim, prof. UZ z Instytutu Socjologii.

Piątek 24 czerwca

Temat: Ukraina i Białoruś. Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości.

Godz. 17 film  „Przesunąć granicę", reż. Lesia Kordonets. Wojna Rosji z Ukrainą oglądana z nietypowej perspektywy: nieoczekiwane konsekwencje aneksji Krymu dla ukraińskich paraolimpijczyków.

Godz. 18.45 - „Artykuł 293", reż. Jan Bluz. Białoruscy uchodźcy. Jak potoczyły się losy bohaterów ubiegłorocznych demonstracji w Mińsku, którzy w obliczu represji zdecydowali się na ucieczkę z kraju?

Po filmie dyskusja z udziałem Leny i Siergieja Kapravchuków, przedstawicieli Fundacji Rozwoju Niebieska Strefa i Elizy Zaborowskiej-Kujawy z Lubuskie dla Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Pedofilia w Kościele i "katechizm dla wszystkich klas". Kontrowersyjny rysownik w BWA

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy chcą do Kanady? "Bezpieczniejszy kraj, ale w Polsce żyje się nam dobrze"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem