W Zielonej Górze odbędzie się pierwszy Lubuski Festiwal Innowacji. Impreza potrwa dwa dni, zgromadzi przedsiębiorców, naukowców, samorządowców i studentów. - Musimy obudzić potencjał regionu - mówią organizatorzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lubuskie pod względem innowacyjności na tle pozostałych polskich województw wypada przeciętnie. Badania pokazują jednak, że potencjał w lokalnym biznesie i zapleczu naukowym jest spory, tyle że nie do końca wykorzystany. Władze regionu chcą to zmienić. We wtorek i środę (24-25 maja) organizują pierwszy Lubuski Festiwal Innowacji.

Obrady odbędą się w zielonogórskiej Bibliotece Uniwersyteckiej w Zielonej Górze. Jego pomysłodawcą jest dr Jerzy Tutaj z Politechniki Wrocławskiej. Tutaj jest autorem lubuskiego Programu Rozwoju Innowacji. Podobne dokumenty pomagał tworzyć wcześniej dla Dolnego Śląska.

„Kto nie ryzykuje"

– Takie festiwale organizowałem również we Wrocławiu. Kształtują one świadomość technologiczną i innowacyjną, zwłaszcza młodzieży i studentów, których świeże głowy są kluczowe, jeśli chodzi o rozwój w tych obszarach. Będziemy promować i opowiadać o działalności przedsiębiorstw, uczelni, klastrów, instytucji proinnowacyjnych. Tego rodzaju integracja jest niezbędna, jeśli Lubuskie chce zrobić krok do przodu – mówi dr Tutaj.

Wyjaśnia, że organizacja festiwalu i sieciowanie podmiotów zainteresowanych rozwojem innowacyjnych technologii jest naturalnym następstwem przyjętego przez władze województwa w zeszłym roku Programu Rozwoju Innowacji. Wydarzenie to efekt wspólnej pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz uczelnianego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku. Pomoże zapoznać się z aktualną sytuacją w biznesie, nauce i przygotować do nowej unijnej perspektywy na lata 2021-27.

Logo Innowacyjne Lubuskie
Logo Innowacyjne Lubuskie  Fot. Arch UMWL

– Pierwszego dnia festiwalu będziemy przede wszystkim namawiać do odwagi w opracowywaniu innowacyjnych produktów lub procesów. Udowadniać, że nie jest to nierealne i niemożliwe. Oprócz tego swoje najciekawsze rozwiązania przedstawią studenci UZ. Drugiego dnia zaś skupimy się mocniej na młodych ludziach, pokażemy, że innowacyjne pomysły przy zakładaniu start-upów mają sens, również ekonomiczny. Że przejście procesów administracyjnych nie musi być bolesne. Wskażemy instytucje, które w tym pomagają, podpowiemy, jak sięgnąć po dofinansowania. Zgodnie z maksymą: kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – opowiada dr Justyna Korycka, kierownik laboratorium Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych UZ.

Otwarte głowy

Z wykładami wystąpią rzecznik patentowy, naukowcy i przedstawiciele świata biznesu, którzy opowiedzą, jak zaczynali. Odbędą się też panele dyskusyjne.

– Potrzebujemy ludzi z otwartymi głowami. Muszą oni jednak wiedzieć, że nie funkcjonują w próżni. Często jest tak, że nie wiemy, co się dzieje ciekawego w firmie za rogiem. Festiwal ma popularyzować takie rozwiązania, budować świadomość istoty i roli innowacji w rozwoju gospodarczym, przyciągać młodych ludzi. Zdajemy sobie sprawę, że wiele informacji dostępnych jest w internecie, ale to zupełnie inna rzecz dotknąć innowacji na żywo, porozmawiać z ludźmi, którzy już przeszli podobną drogę albo są na jej początku – przekonuje dr inż. Agnieszka Kaczmarek-Pawelska, wicedyrektorka Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ.

– Festiwal organizujemy po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Widzimy, że potencjał innowacyjny w Lubuskiem jest duży, ale wciąż uśpiony. Chcemy to zmienić i odczarować myślenie, że jesteśmy zbyt mali czy za mało bogaci, by wdrażać innowacje. Festiwal to jeden z elementów, który ma umożliwić nam budowę systemu i kultury innowacyjnej w regionie. Dlatego tak wiele miejsca poświęcamy studentom i młodym przedsiębiorcom. Generalnie to jednak próba wyjścia do całej lubuskiej społeczności z naszymi osiągnięciami, pomysłami i ogromnym, niewykorzystanym potencjałem – tłumaczy dr Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji UMWL.

LUBUSKI FESTIWAL INNOWACJI 2022 - PROGRAM

24-25 maja (wtorek-środa)

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, Zielona Góra

Wtorek, 24 maja – Innowacje Lubuskie. Perspektywa rozwoju

godz. 11 – Otwarcie Lubuskiego Festiwalu Innowacji 2022

Wystąpienia: Elżbieta Anna Polak – marszałek województwa lubuskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor UZ, dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prorektor UZ – prorektor UZ, dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ – kierownik Katedry Polityki Regionalnej UZ.

godz. 11.20 - Fundusze dla innowacji. Zarządzanie i finansowanie innowacji – dr Jerzy Tutaj – Politechnika Wrocławska i Piotr Woliński – Vinci SA.

godz. 12 – Synergia nauki i biznesu. Case study. Prezentacja zespołów badawczych UZ i przedstawicieli przemysłu lubuskiego.

Prezentują: dr hab. inż. Sławomir Kłos, prof. UZ – Instytut Inżynierii Mechanicznej UZ, dr Maciej Niedziela – Instytut Matematyki UZ, Anna Mroczkowska – DTP.

Godz. 12.30 – Innowacyjna działalność klastrów

Wystąpienia: Justyna Kmietowicz – prezes Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego / Lubuski Klaster Metalowy, Jarosław Szandurski – prezes Dolnośląskiego Klastra Inicjatyw Ekonomii Społecznej, Robert Jagła – prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Lidia Secler – dyrektor Wielkopolskiego Klastra Spożywczego, Jarosław Wnorowski – prezes Klastra Turystyki Historycznej.

Godz. 13 – Prezentacja innowacyjnych rozwiązań studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 • Zdzisław Wałęga & Marek Piznal (TechBud) – innowacyjne stanowiska do testowania silników spalinowych małej mocy,
 • Dawid Żabiński – Safe Dog Ears – droga od pomysłu do produktu,
 • Stanisław Kozłowski – innowacyjne rozwiązania wypracowane przez Koło Inżynierii Kosmicznej.

Środa, 25 maja – Strefa lubuskich start-upów

Godz. 10.30 – Jak to jest na początku? Droga od pomysłu do start-upu (panel dyskusyjny).

Udział biorą: Dawid Żabiński – Zoopaka.pl, Andrzej Szajna – wiceprezes DTP Sp. z o.o., Bartosz Sierżęga – dyrektor ds. rozwoju Grupy EKOPRO, dr hab. Tatiana Rongińska, prof. UZ – dyrektor Centrum Liderów Biznesu UZ, Jan Pirowski – dziennikarz. Moderuje dr inż. Agnieszka Pawelska – zastępca dyrektora Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ.

Godz. 11 – Twój pomysł jest coś wart. Ochrona własności intelektualnej - Agnieszka Gąsiorowska, rzecznik patentowy.

Godz. 11.30 – Chcesz założyć start-up? – Karol Dąbrowski – dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ.

Godz. 12 – Prezentacja innowacji studenckich:

 • Piotr Wobalis – Klakson 1 – Aplikacja ERP,
 • Stanisław Kozłowski – Klakson 2 – Projekt systemu nawigacji do łazika marsjańskiego,
 • Zdzisław Wałęga – Inkubator Innowacyjności 4.0 – Elektryczny rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych. 

CZYTAJ TAKŻE: Zielone Lubuskie. Czas na plebiscyt, wybieramy ulubione miejsca z klimatem

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem