Znamy już wszystkich laureatów Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Główną nagrodę festiwalu za film "Nosorożec" odebrał ukraiński reżyser Ołeh Sencow. Podziękował zdalnie, bo walczy z rosyjskim najeźdźcą w Donbasie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę w łagowskim amfiteatrze rozdano nagrody 51. Lubuskiego Lata Filmowego - najstarszego festiwalu filmowego w Polsce, skupiającego się na twórczości ze środkowej i wschodniej części Europy.

Złote Grono w kategorii filmu fabularnego otrzymał obraz "Nosorożec", wyreżyserowany przez Ukraińca Ołeha Sencowa w 2021 r. Scenarzysta i reżyser nie mógł jednak zjawić się po statuetkę osobiście. Walczy obecnie w Donbasie.

- Jak cały ukraiński naród jestem wdzięczny Polakom za okazaną nam pomoc. Czujemy się jak bracia i siostry, którym pomagacie w trudnej chwili, kiedy napada na nas okrutny wróg - powiedział Sencow w przesłanym na ceremonię nagraniu wideo. 

- Bardzo się cieszę, że nasz film zwyciężył na festiwalu. Byłem kiedyś w Łagowie, to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie Bóg stworzył na ziemi. Mam wiele wspaniałych wspomnień. Pamiętam wielu wspaniałych przyjaciół, którym pokazałem tam mój pierwszy film "Gracz", który zdobył nagrodę specjalną. Teraz "Nosorożec" dostaje nagrodę główną. Ciszę się tym bardziej, że pracowało przy nim wielu przyjaciół z Polski. Dziękuję za nagrodę - dodał ukraiński artysta.

Ceremonia wręczenia nagród Lubuskiego Lata Filmowego 2022 w Łagowie
Ceremonia wręczenia nagród Lubuskiego Lata Filmowego 2022 w Łagowie  fot. Łukasz Wawer / Lubuskie Centrum Informacyjne

Konkurs główny LLF - film fabularny

Produkcje w głównym konkursie LLF oceniało jury w składzie: Borys Lankosz, Ryszard Brylski, Klara Cykorz, Anna Osmólska-Mętra i Iwona Siekierzyńska. Spośród 15 ocenianych obrazów wyróżniono cztery:

 • Nagrodą Organizatorów im. Juliusza Burskiego film "Błędy" (ang. "Emma in Love") Jana Pruszinowskiego - za poruszającą opowieść o potrzebie miłości i kruchości uczuć w szorstkim, zmierzającym ku ich atrofii współczesnym świecie;
 • Nagrodą Brązowego Grona film "Powrót do tamtych dni" (ang. "Back to Those Days") Konrada Aksinowicza - za opowiedzenie z czułością i autentycznością osobistej tragedii, która dotyka nadziei i strat w każdym z nas;
 • Nagrodą Srebrnego Grona film "Piosenki o miłości" (ang. "Songs About Love") Tomasza Habowskiego - za intymną, wibrującą opowieść o pewnym porozumieniu i pewnym konflikcie, bólu klasowych różnic i radości wspólnej pracy twórczej;
 • Nagrodą Złotego Grona film "Nosorożec" (ang. "Rhino") Ołeha Sencowa - za wstrząsającą opowieść o zbrodni, karze w ziemi bez woli pokuty.

Konkursu filmów dokumentalnych

20 filmów zakwalifikowanych do konkursu na najlepszy dokument oceniało jury w składzie: Jerzy Armata, Pawel Chalupa, Tomasz Gąssowski. Wyróżniono:

 • Nagrodą Brązowego Grona film "Oddział intensywnej opieki nad życiem" (ang. "Intensive Life Unit Adeli Komrzy") - za wnikliwe podjęcie rzadko podejmowanego tematu, jak mądrze i godnie zachować się w obliczu spraw ostatecznych;
 • Nagrodą Srebrnego Grona film "Kolory Tobiego" (ang. "Colors of Tobi Alexy Bakony") - za wzruszającą opowieść o tolerancji, akceptacji i bezwarunkowej miłości;
 • Nagrodą Złotego Grona film "Film balkonowy" (ang. "The Balcony Movie") Pawła Łozińskiego - za uniwersalny, ważny i niepozbawiony humoru film, który przypomina, że można i trzeba próbować ze sobą rozmawiać.

Krótki metraż

Krótkometrażowe filmy fabularne - 15 pozycji - oceniało jury w składzie: Jakub Armata, Andrzej Goleniewski i Mirosław Dembiński. Przyznano:

 • wyróżnienie dla filmu "The Hero" Mileny Dutkowskiej - za umiejętność opowiedzenia w prostej formie o znaczeniu przekazywania uniwersalnych wartości i ich roli w życiu dziecka;
 • Nagrodę Brązowego Grona dla filmu "Szereg syczący" (ang. "The Clench") Marcina Kluczykowskiego - za umiejętność rozwinięcia pozornie banalnej sytuacji w obraz bogatej w subtelności i wielowymiarowej relacji międzyludzkiej;
 • Nagrodę Srebrnego Grona dla filmu "Gęś" (ang. "Goose") - za dojrzały portret relacji w rodzinie, z ich wielowątkowością, dynamizmem i ciepłem, ze szczególnym uwzględnieniem wyrazistej kreacji Mai Wolskiej;
 • Nagrodę Złotego Grona dla filmu "Fonica M-120" Olivéra Rudolfa - za niejednoznaczną historię o inicjacji młodego bohatera, pozostawiającą nadzieję w świecie, w którym trudno znaleźć pozytywne wartości. Zaletą filmu jest również niebanalna forma zarówno od strony dramaturgicznej, jak i wizualnej.

Nagroda im. Andrzeja Milczarkiewicza

Tegoroczna nagroda im. Andrzeja Milczarkiewicza, ufundowaną przez przyjaciół Lubuskiego Lata Filmowego otrzymało dwoje białoruskich twórców: Wołgę Daszuk i Wiktara Aśluka za filmy "Amator Kina" (Daszuk) oraz "Koła" i "Drewniany naród" (Aśluk).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem