Grzegorz Lipiec, reżyser kina offowego dokumentuje katastrofę ekologiczną Odry. Anna Kraśko z grupy F13 opublikowała krótki film o umieraniu rzeki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od tygodnia na lubuskim odcinku Odry rzeka wyrzuca na brzeg śnięte ryby. Według ekologów to największa katastrofa ekologiczna w Polsce od kilkudziesięciu lat. Zatrucie rzeki, przypuszczalnie odpadami przemysłowymi, nastąpiło prawdopodobnie już 26 lipca, bo wtedy pierwsze martwe ryby znaleziono w górnym odcinku rzeki. Trująca fala dopłynęła do Lubuskiego kilka dni później. Wybiła nie tylko ryby, ale także ptaki, które żerowały na rozlewiskach rzeki. Niestety, mimo idącej na Lubuskie fali sztaby kryzysowe rządu nie wydały ostrzeżeń. 

– Nic żywego nie pływa. Rozdęte ryby i odór śmierci. Na powierzchni unosi się oleista warstwa. Esencja zła, jakie serwuje nam pisowski zarząd. Nie rozesłano nawet popularnych alertów – zżyma się Anna Kraśko, społeczniczka, fotografka. Przedstawia w krótkim filmie kilka kadrów uchwyconych nad martwą już Odrą. Pokazuje agonię ryb, koniec rzeki. Studium śmierci. 

Kraśko nad rzekę wybrała się z Grzegorzem Lipcem, liderem filmowej grupy Sky Piastowskie, reżyserem kina offowego. Lipiec był nagradzany na festiwalu w Gdyni w kategorii kina niezależnego. Reżyser dokumentuje katastrofę na Odrze. Kadry wykorzysta w filmie, albo oddzielnym dokumencie.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pożegnanie z księżniczką rzek. Polski , Odrą, ponura rzeczywistość ,pełna bólu też bezsilności .
  Czy musimy żyć w kraju zarządzającego przez cyników ,w którym cesorz Kaczyński decyduje o życiu ryb ,degeneraci PiS owcy ,którym nie znana jest uczciwość, przyzwoitość.
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  2
  0