Hitler wymordował i zabił 4,5 mln Polaków, z których 3 mln to byli Żydzi. Ich majątki przejęło państwo. Czy w ramach reparacji żydowskie przedwojenne majątki będą zwrócone ich potomkom? - pyta senator Wadim Tyszkiewicz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dom, w którym mieszkam, zbudowali Niemcy. Drewniany, ale solidny. Przetrwał już blisko 100 lat. Kupiłem go od miasta, które przejęło go po stacjonujących tu Rosjanach, którzy zabrali go Niemcom. Mój piękny, rzeźbiony, z kryształowymi szybami kredens w moim domu jest poniemiecki. Kiedyś cieszył oczy pierwszego jego niemieckiego właściciela. Kupiłem go w sklepie z antykami, ale blisko 80 lat temu był on własnością mieszkających tu Niemców, którzy uciekli przed nacierającą Armią Czerwoną.

Moją poniemiecką stodołę na wsi podremontowałem. Kiedyś tu było więcej zabudowań. Był solidny dom, a obok młyn. Tu gdzie ja teraz mam swoje ElDorado, mieszkali Niemcy. Młynarz już tu nie mieszka. Rosjanie spalili dom młynarza, tak dla zabawy, dla zemsty za spalenie ich domów. Została, dzisiaj moja, stodoła z kamieniem młyńskim wmurowanym w ścianę.

Nieopodal jest mały cmentarzyk z prochami poprzednich właścicieli tych ziem. Raczej był. Zbezczeszczony, zdewastowany, zarośnięty chwastami, z otwartymi grobowcami, z których pierwsi osadnicy wyszabrowali co się dało. Płyty nagrobkowe poszły na budowę dróg. Kości leżą wśród śmieci.

Po byłych niemieckich właścicielach została mi jeszcze centryfuga i drewniany konik na biegunach. Ze starej jabłoni, z alei gruszek przy drodze, co roku zbieram owoce, wspominając o tych, którzy tu żyjąc te drzewa tu posadzili.

Dlaczego o tym piszę? Natchnął mnie Morawiecki, który sprzedał niedawno za wiele milionów polskich złotych ziemię we Wrocławiu, którą za bezcen kupił od Kościoła. Ta ziemia kiedyś była niemiecka. Czy Morawiecki rozliczy ją w ramach reparacji?

Hitler wymordował i zabił 4,5 mln Polaków, z których 3 mln to byli Żydzi. Ich majątki przejęło państwo. Czy w ramach reparacji żydowskie przedwojenne majątki będą zwrócone ich potomkom?

Po 77 latach pokoju i ułożeniu dobrych, sąsiedzkich stosunków z Niemcami, mamy znów nakręcanie spirali nienawiści i szczucia na Niemców. Nikt nie zamierza zacierać historii. Trzeba przypominać o tych mrocznych czasach, ale bez budzenia demonów. Lekcje nienawiści w szkołach czemu mają służyć? Czarnek będzie emanował niemieckimi, ukraińskimi, ruskimi mordercami. Warto jeszcze do tej listy dopisać Szwedów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem