Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Paryżu to największe targi kosmiczne w Europie. Lubuskie było jednym z czterech regionów reprezentujących Polskę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wrześniowym IAC 2022 – International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu wzięło udział ok. 250 wystawców z branży kosmicznej z całego świata i 7 tys. specjalistów, naukowców i przedsiębiorców. To także setki sesji plenarnych, wykładów i warsztatów. Gospodarzem Kongresu była francuska agencja kosmiczna CNES, która powstała 60 lat temu.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

– Francja jest jednym z wiodących krajów na świecie, jeśli chodzi o działalność kosmiczną i zaawansowany stan nauki z tego obszaru. Przoduje w popularyzacji projektów i innowacji. Paryski kongres przyciąga zainteresowanie całego globu. Polska obecność jest konieczna, by promować nasze możliwości. Na poprzednich targach na naszym stoisku polskie firmy podpisały kilka kontraktów. A więc to nie jest tylko szansa na pokazanie się, ale walka o rynki – oceniał prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podczas ostatniej lipcowej wizyty w Zielonej Górze.

International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie
International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie  Fot. Archiwum UMWL

W polskiej prezentacji, organizowanej przez POLSA, wzięło udział 25 firm z krajowego sektora kosmicznego i przedstawiciele czterech województw: lubuskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego (Legnicka SSE i Wałbrzyska SSE) oraz zachodniopomorskiego (Agencja Rozwoju Pomorza).

Lubuska delegacja spotkała się m.in. z Grzegorzem Zwolińskim, prezesem firmy SATREV z Wrocławia. Spółka jako jedyna w Polsce samodzielnie produkuje satelity i wysyła je w przestrzeń kosmiczną. Ostatnio jej projekty wsparł 5 mln dolarów Richard Branson, założyciel Virgin Group. Obecne spółka SATREV współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim. W planach współpraca przy tworzeniu pierwszego satelity obserwacyjnego zaprojektowanego przez zespół studentów z kilku uczelni w kraju.

International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie
International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie  Fot. Archiwum UMWL

Marszałek lubuska spotkała się również z Fatimą Ouali, menedżerem ds. projektów międzynarodowych w Universcience, zwiedziła również Miasto Nauki i Przemysłu. – Na jego wzór chcemy w przyszłym Centrum Edukacji Ekologicznej w Łęknicy zorganizować wystawy innowacyjne oraz interaktywne o Ziemi i szacunku do natury. Budowa Centrum ma być sfinansowana z funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej – mówi lubuska marszałek.

Logo Innowacyjne Lubuskie
Logo Innowacyjne Lubuskie  Fot. Arch UMWL

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem