Jak podnieść innowacyjność regionu? Zainwestować w technologie przyszłości i namówić firmy z doświadczeniem i aspiracjami, by zaczęły współpracować. O to właśnie chodzi w lubuskich partnerstwach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Firma Hertz Systems z Zielonej Góry od blisko dekady angażuje się w projekty związane z rozwojem technologii kosmicznych. Ma doświadczenie w projektach ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej), wspólnie z francuską Thales opracowała satelitarny odbiornik kryptograficzny Galileo PRS, przeznaczony dla wojsk NATO i europejskich służb policji. Firma specjalizuje się właśnie w technologiach wojskowych. Z MON i NATO współpracuje od ponad 20 lat. Produkuje systemy nawigacji dla tureckich bayraktarów (o których tak głośno w kontekście trwającej wojny w Ukrainie), projektowała i wdrażała system naprowadzania odrzutowców F16 czy monitorowania transportów do Iraku. Obecnie jako jedyna polska firma uczestniczy w projekcie EDA (Europejskiej Agencji Obrony) – „ODIN’s EYE", którego celem jest opracowanie europejskiego systemu wczesnego wykrycia i obrony przed pociskami balistycznymi.

Zielona Góra, lipiec 2022 r. Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes firmy Hertz New Technologies prezentuje mobilny system antydronowy.
Zielona Góra, lipiec 2022 r. Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes firmy Hertz New Technologies prezentuje mobilny system antydronowy.  Fot. Władysław Czulak/Agencja Wyborcza.pl

Wejście w branżę kosmiczną było dla niej naturalnym krokiem. W Hertz zdają sobie sprawę, że to tam wykuwają się dziś wszystkie najnowsze technologie, które później adaptowane są przez armię lub sektor cywilny. Dotyczy to zarówno elektroniki i mechaniki, cyberbezpieczeństwa, robotyki i sztucznej inteligencji, jak i choćby medycyny i materiałoznawstwa.

– Tak naprawdę, żeby skrócić dystans do firm europejskich, które przodują w kosmosie, jest nam potrzebne wsparcie w budowie infrastruktury, a od uczelni – w kształceniu przyszłej kadry. Dzisiaj pracownicy docierają do nas z innych regionów Polski lub zagranicy – opowiadał Zygmunt Rafał Trzaskowski, właściciel i założyciel Hertz Systems, jeszcze w 2018 r.

Dziś jego aspiracje się materializują. Marszałek i samorząd województwa ściągnęli do Zielonej Góry oddział Centrum Badań Kosmicznych PAN, a na obrzeżach miasta budują Park Technologii Kosmicznych, który wyposażony zostanie w specjalistyczne laboratoria. Marszałek Elżbieta Polak z zarządem województwa liczą, że ośrodek pozwoli rozwinąć się ambitnym firmom z regionu, a tym samym stanie się kołem zamachowym dla lubuskiej gospodarki. Rozwój firm i nowoczesnych technologii ma być magnesem na zdolnych inżynierów, których napływ z kolei przyczyni się do rozkwitu środowiska akademickiego. Wszystkie te elementy mają się wzajemnie nakręcać.

Europejskie standardy

Cały projekt ma ładnie wstrzelić się w nową unijną perspektywę finansową, być może ostatnią tak tłustą dla Polski. Obecnie UE jeszcze mocniej naciska na projekty innowacyjne, wybiegające w przyszłość i pchające całe regiony do przodu, a mniej chętnie będzie finansować przemysł tradycyjny czy budowy dróg.

Zielona Góra, Park Technologii Kosmicznych, wizualizacja, 1 października 2022 r.
Zielona Góra, Park Technologii Kosmicznych, wizualizacja, 1 października 2022 r.  Fot. Archiwum UMWL

W sięganiu po unijne pieniądze na badania i rozwój pomóc ma partnerstwo, które za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego zawiązało się wokół PTK. Jest jednym z ośmiu w regionie, które powstało w wyniku cyklicznych warsztatów i spotkań. W unijnym języku nazywa się to sieciowaniem, czyli zacieśnianiem współpracy między biznesem, nauką oraz samorządem i całym otoczeniem okołobiznesowym. W dłuższej perspektywie partnerstwo przekształcić ma się w klaster, który będzie wspierał się w opracowywaniu innowacyjnych projektów, pomagał kształcić kadry, budować dobry i kreatywny klimat dla nowoczesnej gospodarki. Klastry od wielu lat z powodzeniem działają w Niemczech.

Liderem kosmicznego partnerstwa w Lubuskiem została właśnie Hertz Systems.

– PTK widzimy jako wiodący ośrodek przemysłowo-badawczy. To pierwsza kompleksowa tego typu inwestycja w Polsce, będzie miała wpływ ponadregionalny. Park będzie wyposażony w wyjątkową i unikalną aparaturę, zebraną w jednym miejscu. Dzięki temu możliwa będzie realizacja badań, których dotychczas z uwagi na znaczne koszty się nie podejmowaliśmy. W Lubuskiem funkcjonuje zresztą wiele firm technologicznych, takich jak nasza. Znaczna część z nich boryka się z podobnymi problemami – mówi Paulina Dębkowska, project manager w Hertz Systems.

Podkreśla, że praca nad nowoczesnymi technologiami, a już zwłaszcza z branży kosmicznej, wymaga dostępu do zaawansowanej infrastruktury. Lubuskie uczelnie nie były w stanie tego zapewnić.

– Montaż systemów kosmicznych wymaga pracy w pomieszczeniach o wysokiej czystości. Testowanie przyrządów i podsystemów prowadzi się w symulowanych warunkach (komory próżniowo-termiczne, wytrząsarki, komory EMC, źródła radiacji itp.), w laboratoriach o zaawansowanym sprzęcie pomiarowym i wyposażonych w złożone oprogramowanie. PTK zapewni takie warunki – wyjaśnia Dębkowska.

– Firmy, które mają pomysły, idee oraz kapitał ludzki, automatycznie będą podnosić swoje kompetencje, a w dalszym horyzoncie czasowym wpływać pozytywnie na rozwój regionu – przekonuje.

Nowocześni partnerzy

Partnerstwo obejmuje 15 podmiotów. Obok Hertz System, CBK PAN oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego i gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża najważniejsze z nich to: InfoTech, Perceptus, Aerospace, SpaceCase, DTP, Analog Astronaut Training Center, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy „Interior" czy Akademia Nauk Stosowanych w Pile.

International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie
International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie  Fot. Archiwum UMWL

DTP to firma z Zielonej Góry, która od 10 lat zajmuje się zagadnieniami wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji. Dostarcza między innymi rozwiązania z zakresu inteligentnych robotów, współpracujących z systemami wizyjnymi i wykorzystujących techniki uczenia maszynowego do sterowania precyzyjnie ruchami ramion robotycznych.

– Tworzymy i wykorzystujemy też cyfrowe bliźniaki rzeczywistych urządzeń, zajmujemy się analizami dużych zbiorów danych do wnioskowania, diagnostyki przyczyn anomalii w pracy maszyn czy też wskazywania trendów i spodziewanych efektów. Doświadczenia te, w ścisłym kontakcie ze światem produkcji firm z grupy FLG [jedna z największych grup przemysłowych w Niemczech, do której od roku należy DTP] i firm partnerskich, doskonale wpisują się w specyfikę potrzeb rozwiązań dla sektora kosmicznego – mówi Anna Mroczkowska, dyrektor operacyjny w DTP.

– Budowanie bliźniaczych systemów cyfrowych, odpowiadających ich rzeczywistym aplikacjom na orbitach, pozwala na śledzenie, monitorowanie, diagnostykę czy symulację zachowań z pozycji systemów naziemnych. Jednocześnie umiejętne wykorzystywanie i połączenie technik do precyzyjnego określania trajektorii ruchu robota może być wykorzystywane w tematyce dokowania w stacji kosmicznej czy adresowania problematyki namierzania systemów namierzania śmieci kosmicznych – opowiada Mroczkowska.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei w sektorze cyberbezpieczeństwa markę wyrobił sobie Perceptus. Firma od 13 lat dostarcza certyfikowane pieczęcie i podpisy elektroniczne, konserwację podpisów, aplikacje płatnościowe, projektuje systemy cyfrowego obiegu dokumentów. W grudniu ub. roku firma otworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe w Parku Technologicznym w Zielonej Górze.

– Zamierzamy wspomagać partnerstwo, oferując specjalistyczne wsparcie w zakresie IT oraz cyberbezpieczeństwa. Mamy bogatą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, w szczególności z zakresu bezpieczeństwa danych – mówi Jacek Starościc, prezes i współwłaściciel firmy.

Logo Innowacyjne Lubuskie
Logo Innowacyjne Lubuskie  Fot. Arch UMWL

CZYTAJ TAKŻE: Satelity i kosmiczny hub, rosną mury Parku Technologii Kosmicznych [ZDJĘCIA]

CZYTAJ TAKŻE: Paryż, kosmos i miasta przyszłości. Lubuskie na kongresie astronautycznym

 CZYTAJ TAKŻE: Siła ośmiu partnerstw dla lubuskiej gospodarki

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem