Tuż przed Wszystkimi Świętymi w wyjątkowy sposób upamiętnimy dawnych mieszkańców Zielonej Góry. W parku Tysiąclecia, kiedyś cmentarzu Zielonego Krzyża, odbędzie się koncert barokowych pieśni żałobnych. Po nim wyruszymy na spacer śladem dawnych zielonogórskich nekropolii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fundacja Tłocznia, Fundacja Pobliża i "Gazeta Wyborcza" zapraszają na Zielonogórskie Zaduszki. Wspólnie upamiętnimy dawnych mieszkańców Zielonej Góry i dawne cmentarze.

W piątek, 28 października, o godz. 18.45 w parku Tysiąclecia (przy grobowcu Beuchelta) odbędzie się koncert Adama Struga. Śpiewak i instrumentalista, popularyzator muzyki tradycyjnej, wykona pieśni zegarowe, czyli polskie pieśni żałobne z okresu baroku. Adam Strug razem z zespołem Monodia Polska co roku we Wszystkich Świętych wykonuje je na Starych Powązkach w Warszawie. Uczestnicy koncertu otrzymają śpiewniki, dzięki którym będą mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu. Zachęcamy do przyniesienia zniczy.

Adam Strug
Adam Strug  Fot. Jacek Poremba

O godz. 19.30, po zakończeniu koncertu, rozpocznie się spacer z lampami naftowymi śladem dawnych zielonogórskich cmentarzy. Z parku Tysiąclecia, czyli dawnego cmentarza Zielonego Krzyża, przejdziemy na plac Słowiański, gdzie znajdował się cmentarz św. Trójcy. Po drodze zatrzymamy się na dawnym cmentarzu św. Jana na placu Matejki i przy konkatedrze pw. św. Jadwigi. Spacer potrwa ponad godzinę. Zapewniamy lampy naftowe.

 

Leśmian w Sali Szeptów

W sobotę, 29 października, o godz. 15 w Sali Szeptów (historyczna piwnica winiarska Eduarda Seidela) przy ul. Sowińskiego 3 odbędzie się spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem do poezji Leśmiana. Potrwa 1,5 godziny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkich zielonogórzan niezależnie od wieku.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

TUTAJ możecie zobaczyć, jak w ub. roku wyglądał spacer śladem dawnych zielonogórskich cmentarzy. Wzięło w nim udział ponad 120 osób.

CZYTAJ TAKŻE: "Leśny bożek" Adama Struga: Dziewięciu chłopa gra lirykę miłosną

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem