Uczniowie z zielonogórskiej SP 1 na przerwach czytali wspólnie książki i z kolegami z całego kraju bili rekord. Jak jest dziś z czytelnictwem w Polsce? - Wróciło do czasów przedpandemicznych, czyli jest niższe - zbadała Biblioteka Narodowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bicie rekordu w czytaniu na przerwie między lekcjami w całej Polsce odbyło się po raz siódmy. Od trzech lat akcja promująca czytelnictwo ma zasięg międzynarodowy.

W ub. roku w kraju na przerwie czytało 177,5 tys. uczniów z 1,8 tys. szkół. W tym roku w akcji wzięła udział zielonogórska SP nr 1 im Henryka Sienkiewicza.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Bicie rekordu i akcja 'Czytanie na przerwie' w SP nr 1 w Zielonej Górze, październik 2022 r.
Bicie rekordu i akcja 'Czytanie na przerwie' w SP nr 1 w Zielonej Górze, październik 2022 r.  Fot. Archiwum SP 1 Zielona Góra

- Czytelnię zaaranżowaliśmy na parterze i pierwszym piętrze. Przygotowaliśmy miękkie pufy, bo to też zachęca do czytania. Uczniowie przynieśli książki z domu lub wypożyczali z naszej biblioteki – opowiadają Renata Łado i Katarzyna Trojanowska, nauczycielki i bibliotekarski z SP1. Podstawówka pierwszy raz brała udział w akcji. – Za rok na pewno też poczytamy i będziemy bić rekord. Bo czytanie warto i koniecznie trzeba promować.

„Czytanie na przerwie" odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom". Organizuje ją Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak dziś wygląda czytelnictwo książek w Polsce? Z najnowszych raportów Biblioteki Narodowej wynika, że poziom wrócił do czasów przedpandemicznych. Czyli nieznacznie spadł. W ostatnich 12 miesiącach do przeczytania co najmniej jednej książki przyznało się tylko 38 proc. badanych Polaków. To poziom z 2019 r. – 39 proc. W ostatnich dwóch latach, podczas pandemii koronawirusa, wskaźnik był wyższy, wyniósł 42 proc.

Pisz do "Wyborczej"

Czekamy na wasze listy: listy@zielona.agora.pl i listy@gorzow.agora.pl

CZYTAJ TAKŻE: Książkami księżnej Herminy palono w piecach, trzymano w stodole. Kilka właśnie wróciło do Zaboru

CZYTAJ TAKŻE: Gdy Odra szła na Manhattan... 25 lat po wielkiej wodzie w Nowej Soli [FRAGMENT KSIĄŻKI]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem