Bicie rekordu w czytaniu na przerwie między lekcjami w całej Polsce odbyło się po raz siódmy. Od trzech lat akcja promująca czytelnictwo ma zasięg międzynarodowy.
W ub. roku w kraju na przerwie czytało 177,5 tys. uczniów z 1,8 tys. szkół. W tym roku w akcji wzięła udział zielonogórska SP nr 1 im Henryka Sienkiewicza.
Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
- Czytelnię zaaranżowaliśmy na parterze i pierwszym piętrze. Przygotowaliśmy miękkie pufy, bo to też zachęca do czytania. Uczniowie przynieśli książki z domu lub wypożyczali z naszej biblioteki – opowiadają Renata Łado i Katarzyna Trojanowska, nauczycielki i bibliotekarski z SP1. Podstawówka pierwszy raz brała udział w akcji. – Za rok na pewno też poczytamy i będziemy bić rekord. Bo czytanie warto i koniecznie trzeba promować.
„Czytanie na przerwie" odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom". Organizuje ją Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Jak dziś wygląda czytelnictwo książek w Polsce? Z najnowszych raportów Biblioteki Narodowej wynika, że poziom wrócił do czasów przedpandemicznych. Czyli nieznacznie spadł. W ostatnich 12 miesiącach do przeczytania co najmniej jednej książki przyznało się tylko 38 proc. badanych Polaków. To poziom z 2019 r. – 39 proc. W ostatnich dwóch latach, podczas pandemii koronawirusa, wskaźnik był wyższy, wyniósł 42 proc.
Czekamy na wasze listy: listy@zielona.agora.pl i listy@gorzow.agora.pl
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze