Do historii przejdzie Nikodem. Jest pierwszym noworodkiem urodzonym w nowo otwartym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Po nim na świat przyszła jeszcze trójka dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nikodem, Marcel, Oliwia i Stanisław to dzieci, które ostatniej doby jako pierwsze przyszły na świat już w Centrum Zdrowia Matki i i Dziecka – poinformował zielonogórski Szpital Uniwersytecki. Centrum, nazywane przez mieszkańców szpitalem dziecięcym, działa w nowym gmachu zbudowanym za prawie 150 mln zł od pierwszych dni listopada.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Nowe Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, na świat przyszły pierwsze dzieci, 3 listopada 2022 r.
Nowe Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, na świat przyszły pierwsze dzieci, 3 listopada 2022 r.  Fot. Archiwum Szpital Uniwersytecki Zielona Góra

Pierwszy był Nikodem i to on przeszedł do historii porodówki w CZMiD. Ważył 3,35 kg. Z maluchem na pamiątkę zdjęcie zrobił sobie doktor Jerzy Hołowczyc,  p.o. kierownika oddziału położniczo-ginekologicznego.

– W ciągu doby mieliśmy trzy porody fizjologiczne i jedno cesarskie cięcie u pacjentki, która urodziła wcześniaka w 26. tygodniu ciąży. Oddział już w pełni funkcjonuje w nowym miejscu – mówi dr Hołowczyc.

Szpital przypomina, że Centrum działa, ale izba przyjęć oddziału znajduje się w starej lokalizacji na parterze budynku L.

W CZMiD trwa przeprowadzka oddziałów do nowego budynku. Lekarze czekali na tę chwilę dwa lata. Wcześniej nowoczesny szpital służył pacjentom chorym na COVID-19.

Inwestycja marszałka i samorządu województwa lubuskiego kosztowała blisko 150 mln.  - Dosypywaliśmy do niej kasę z funduszy europejskich, z budżetu województwa. Większość, bo 103 mln, to unijne wsparcie - wylicza Elżbieta Polak, która sama z budżetu marszałka dołożyła 43 mln zł. Centrum niewiele kosztowało szpitalną spółkę, bo ok. 3 mln zł.  - Ani złotówki do szpitala nie dołożyło miasto – komentowała marszałek.

CZYTAJ TAKŻE: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Wielka przeprowadzka, ruszają też porody

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ani złotówki do szpitala nie dołożyło miasto... no tak, efekt politycznej zawiści i obsesji kubickiego i jego ekipy. lepiej budować basen i wycinać drzewa, to główna działalność kubickiego
  już oceniałe(a)ś
  3
  0