Leśnicy pochwalili się świątecznym świerkiem na deptaku pod ratuszem. Drzewo nie spodobało się prezydentowi miasta. - Tragedia, do wymiany - napisał. - Jest piękna, i wyjaśnimy dlaczego - twierdzą leśnicy. A co wy o tym sądzicie? Głosujcie w naszej sondzie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już szósty rok z rzędu dostarczamy choinkę dla Zielonej Góry, ale żadna nie cieszyła się takim powodzeniem jak tegoroczna – chociaż jeszcze nawet nie jest rozświetlona! – najpierw napisali zielonogórscy leśnicy.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Choinka od leśników, Zielona Góra, grudzień 2022 r.
Choinka od leśników, Zielona Góra, grudzień 2022 r.  Fot. RDLP Zielona Góra

Choinka faktycznie wzbudziła zainteresowanie, bo nie jest urodziwa, co widać na pierwszy rzut oka. Nie jest gęsta, dość chuda, a wysoka. - Przyznamy, że rozbawiły nas niektóre komentarze dotyczące wyglądu drzewka, nasze hity to: „mój kot ma lepszy drapak" i „patrząc na tę choinkę mam ochotę wysłać sms o treści POMAGAM" – komentowali z humorem krytyczne uwagi leśnicy.

Świerk nie przypadł do gustu Januszowi Kubickiemu, prezydentowi Zielonej Góry. - Ja wiem, że kryzys, ale bez przesady. Jest decyzja o wymianie, takie drzewko to tragedia. Nie wiem jak wy, ale ja takiego drzewka nie chcę na deptaku – napisał na swoim profilu  i uruchomił „antychoinkowy" nurt. -  Anemiczna, wersja uboga, masakra, kryzysowa choinka, „chudzieńka", łysa, no tragedia – pisała część internautów, którzy zdecydowanie przeważają nad obrońcami.

- Ja bym jednak zostawił. Już jedna trzecia wszystkich drzew w regionie jest chora, coroczne susze też nie pomagają. To biedne drzewko powinno być symbolem pustynnienia regionu i pretekstem do rozmów, jak się do tego dostosować – napisał Paweł Wita.

A co na swoją obronę mają leśnicy? - To jest prawdziwie PIĘKNA choinka i warto spojrzeć na nią inaczej, mimo że odbiega urodą od topowych świątecznych drzewek z filmów. Dlaczego piękna? Bo:

 • Nie zużyliśmy do jej wyhodowania ani grama nawozu
 • Do jej wzrostu potrzebna była energia, ale tylko słoneczna
 • Drzewko było nawodnione jedynie wodą gruntową i opadową, nie trzeba było go podlewać
 • Nie musieliśmy zatrudnić ogrodnika, który musiałby ją co roku przycinać i pielęgnować
 • Służyła zwierzętom za schronienie
 • Dostarczyła nam tlen
 • Przez 30 lat swojego wzrostu ta prawdziwie ekologiczna choinka wzbogacała ściółkę w lesie.
 • To nie jest konkurs na Top choinkę
 • Ten świerk powróci do natury w postaci zrębków i surowca dla stolarza i będzie z niej coś ekstra pożytecznego.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy trzeba wymieniać świąteczną choinkę na deptaku?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ja mam taką (mniejszą, bo to raczej szczyt jodły, która i tak musiała być wycięta) co roku. Obojętnie, z której strony spojrzysz, widzisz wszystkie bombki na raz. Po pierwszym szoku rodzina przywiązuje się do biedactwa i nie sposób wynieść jej z domu przed połową stycznia. Czasem wygląda jak trafiona z bazooki, to się dziury zasłania bombkami na sznurkach różnej długości.
  Na koniec ląduje w ogrodzie jako tyczka do fasoli.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Jaki prezydent taka i choinka.
  @telog
  świetne!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pan Prezydent lubi wszystko na wysoki , i żeby na choince byly bombki z metką Dolce&Gabbana .... (albo raczej Donna Carenina).
  Mnie się tam podoba. 10000 razy ładniejsza niż kupa plastiku from Las Vegas, która straszy na placu Westerplatte. Najrozsądniej byłoby jednak, gdyby drzewko rosło dalej w lesie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Renifer Janusz Czerwononosy ratuje Święta
  XD
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  kubickiemu chodzi zapewne o to, że drzewa są zywe, a nie z plastiku, jak on lubi najbardziej
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Drapaka
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Rozumiem ekologiczne argumenty leśników, ale ta choinka bardziej szpeci przestrzeń, niż dekoruje. Moim zdaniem do wymiany
  już oceniałe(a)ś
  3
  8