Z nowego unijnego rozdania Lubuskie dostanie 915 mln zł. Chce popchnąć gospodarkę. - Nasz priorytet to wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W latach 2021-27 woj. lubuskie dostanie z Unii Europejskiej 915 mln zł. To najwyższa kwota w historii regionu. Ponad 200 mln zł udało się wywalczyć po wielomiesięcznych negocjacjach z polskim rządem.

– To dużo znaczy dla lubuskiej gospodarki. Większość priorytetów skierowaliśmy na wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli nie bezpośrednio, to poprzez innych beneficjentów, ale to wy będziecie realizować te projekty – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas ostatniego Lubuskiego Forum Innowacji.

Przedświąteczne spotkanie marszałek z przedsiębiorcami, ekspertami, dyrektorami instytucji otoczenia biznesu i samorządowych spółek było okazją do wymiany najnowszych wiadomości, ale i podsumowań. W mijającym roku fora innowacji i spotkania robocze odbywały się co kilka miesięcy. Udział wzięło w nich ponad 700 podmiotów. Uczestnicy przygotowywali się na nową perspektywę, poznawali wymagane przez UE inteligentne specjalizacje regionu i zawiązywali się w partnerstwa, dzięki którym przedsiębiorstwa i uczelnie łatwiej sięgną po granty na prace badawczo-rozwojowe.

– Powstało osiem silnych partnerstw, wkrótce ruszą pierwsze projekty. Konkursy będziemy ogłaszać już w pierwszym, najpóźniej drugim kwartale nadchodzącego roku – przypominała marszałek.

Lubuskie Forum Innowacji
Lubuskie Forum Innowacji  fot. Paweł Wańczko / lubuskie.pl

Z 915 mln zł zarząd województwa blisko 100 mln przeznaczy bezpośrednio na gospodarkę, kolejnych 180 mln na inwestycję w rozwiązania prośrodowiskowe i cyfryzację, 111 mln zł na dostępność komunikacyjną, 65 mln zł na rozwój mobilności miejskiej, 73 mln zł na infrastrukturę społeczną. 40 proc. tortu pochłoną tzw. ZIT-y – kasa poświęcona bezpośrednio lokalnym samorządom.

– Zależy nam na innowacjach. Mamy potencjał, pokazują to badania, tylko musimy go wykorzystać – przekonuje Polak.

Liczy, że nowoczesne technologie popchną rozwój regionu i w ten sposób zatrzymamy młodych. – Naszą porażką jest demografia. W ciągu dekady ubyło 32 tys. mieszkańców województwa. To tak, jakby zniknęły Żary. Co z tego, że dobrze kształcimy, skoro młodzi wyjeżdżają do Wrocławia, Szczecina czy Berlina – wyjaśnia marszałek.

Marsz ku innowacjom

Pracami Lubuskiego Forum Innowacji kieruje dr Jerzy Tutaj z Politechniki Wrocławskiej, autor wojewódzkiego programu rozwoju innowacji.

– Pracowaliśmy w trzech obszarach: Zielona Gospodarka, Zdrowie i Jakość Życia oraz Innowacyjny Przemysł, odpowiadających inteligentnym specjalizacjom regionu. W rozmowach uczestniczyli przedsiębiorcy, organizacje zrzeszające przedsiębiorców, w tym klastry, stowarzyszenia, izby, a także organizacje pozarządowe, samorządy, administracja publiczna, uczelnie, naukowcy, wynalazcy – wyliczał dr Tutaj.

– Zapisaliśmy konkretne projekty, które najmocniej wpłyną na gospodarkę. Warunki do działania są, bo innowacje stały się centralnym punktem polityki zarządu województwa. Wskaźniki gospodarcze od kilku lat idą w górę, a trend ma bardzo dużą dynamikę – tłumaczył naukowiec.

Lubuskie Forum Innowacji
Lubuskie Forum Innowacji  fot. Paweł Wańczko / lubuskie.pl

Innowacje produktowe w regionie wprowadza blisko 16 proc. wszystkich istniejących przedsiębiorstw. Gorzej jest z usługami – tylko niecałe 4 proc. Szybko rośnie natomiast popyt na wysokospecjalistycznych pracowników. W 2017 r. w Lubuskiem pracowało ich 49 na każde 1000 zatrudnionych. Obecnie to już 78 na 1000.

– W skali roku liczba podmiotów aktywnych badawczo wzrosła w regionie o blisko 5 proc. Najczęściej innowacje wprowadzają duże przedsiębiorstwa o liczbie pracujących 250 osób i więcej. Zazwyczaj dotyczą one procesów biznesowych i nowych produktów – opowiadał dr Tutaj.

W grupie siła

Wśród ośmiu zawiązanych w Lubuskiem partnerstw znajdziemy m.in. Industry4Future (lider: Parku Technologiczny „Interior"), Smart Factory 4.0 (lider: Lubuski Klaster Metalowy), Lubuskie Centrum Cyfrowych Technologii Medycznych (lider: Perceptus) czy Park Technologii Kosmicznych (lider: Hertz New Technologies). Pozostałe partnerstwa obejmują branże transportowo-logistyczną, żywnościową, odnawialnych źródeł energii oraz inteligentnego zarządzania zasobami.

Na uzyskanie statusu klastra kluczowego dla regionu liczy Lubuski Klaster Metalowy. Jego flagowym projektem ma być Akcelerator Zrównoważonego Rozwoju, który pozwoli przemysłowi bezpiecznie przechodzić transformację cyfrową. To wspólna inicjatywa Klastra, Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego i Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Lubuskie Forum Innowacji
Lubuskie Forum Innowacji  fot. Paweł Wańczko / lubuskie.pl

– Do partnerstwa weszło 49 podmiotów, w tym 29 przedsiębiorstw. Nasz klaster jest najstarszym w Lubuskiem i jednym z najdłużej działających w Polsce. Jako stowarzyszenie działamy od 14 lat – mówił Andrzej Graczykowski, prezes LKM oraz Fabryki Maszyn do Drewna „Domad".

Ważny jest pomysł

Urząd Marszałkowski przygotowuje specjalne programy wsparcia dla innowacji w sektorze MŚP.

– Jednym z nich jest projekt grantowy w postaci bonów. Wsparcie obejmie zaawansowane usługi dla MŚP i grup MŚP, w tym analizy marketingowe i finansowo-ekonomiczne, opracowania i wdrożenia strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie lub innowacyjne rozwiązania, doradztwo w zakresie usprawnienia zarządzania. Nabór rozpoczynamy 30 grudnia br. – podkreślił Łukasz Pabierowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji w urzędzie marszałkowskim.

Więcej o potencjalnym finansowaniu projektów badawczo-rozwojowych opowiedział Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych. W planach na 2023 r. oprócz dalszego sieciowania partnerstw z jednostkami nauki i organizacjami otoczenia biznesu jest organizacja cyklicznej, międzynarodowej konferencji na temat innowacji w regionach europejskich oraz utworzenie funduszu innowacji.

– Oczywiście będziemy też aktualizować Programu Rozwoju Innowacji i monitorować postępy w regionie – zaznaczył dr Tutaj.

Logo Innowacyjne Lubuskie
Logo Innowacyjne Lubuskie  Fot. Arch UMWL

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem