Saber Strike, Bóbr, Gepard, Borsuk, Silver Arrow - to nazwy tylko niektórych manewrów, w których w mijającym 2022 r. udział wzięli żołnierze stacjonującej w Międzyrzeczu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Liczba zadań postawionych przez przełożonych była ogromna – przyznaje por. Anna Dominiak, oficer prasowa 17WBZ. 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy żołnierze z siedemnastką na ramieniu brali udział w ćwiczeniach krajowych i zagranicznych, m.in. Saber Strike-22, Bóbr-22, Gepard-22, Borsuk-22, Silver Arrow. Ponadto przeszli certyfikację każdego szczebla dopuszczającą kolejną, jedenastą już zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii, certyfikację siódmej zmiany PKW UNIFIL w Libanie (którą 17WBZ wystawiła po raz pierwszy) i certyfikację przygotowującą zmotoryzowanych do pełnienia dyżuru w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GBUE).

Taki był 2022 r. dla stacjonującej w Międzyrzeczu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zwanej też Cyfrową Brygadą
Taki był 2022 r. dla stacjonującej w Międzyrzeczu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zwanej też Cyfrową Brygadą  17WBZ

– Oprócz planowych ćwiczeń żołnierze z trzech garnizonów, w których stacjonuje brygada, permanentnie wspierali działania straży granicznej na wschodzie kraju – mówi Dominiak.

Przypomina, że w sierpniu 50 żołnierzy 5 Kresowego Batalionu Saperów pomagało strażakom w zwalczaniu skutków katastrofy ekologicznej na Odrze.

Taki był 2022 r. dla stacjonującej w Międzyrzeczu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zwanej też Cyfrową Brygadą
Taki był 2022 r. dla stacjonującej w Międzyrzeczu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zwanej też Cyfrową Brygadą  17WBZ

Dywizja szkoliła rekrutów na etapach podstawowym i specjalistycznym, a także żołnierzy rezerwy i legii akademickiej. Instruktorzy prowadzili zajęcia w szkołach z klasami o profilu wojskowym, szkolenia i obozy dla klas mundurowych. 

17WBZ organizowała też otwarte pikniki militarne i pokazy, była gospodarzem 34 edycji Projektu Wojownik. W strukturach brygady odbywały się pozwalające utrzymać formę zawody sportowe, m.in. mistrzostwa w wieloboju żołnierskim, bieg na orientację, zawody w futsalu, piłce siatkowej, tenisie stołowym, biegu patrolowym, pływaniu. Żołnierze startowali w biegu Wilczym Tropem, międzynarodowych manewrach ratowniczo-taktycznych Tactical Prison Rescue czy zawodach snajperskich Best European Sniper Team Competition.

– Przy tych wszystkich niezliczonych przedsięwzięciach żołnierze z siedemnastką na ramieniu zawsze pamiętają o poległych kompanach i poprzednikach. W czasie obchodów święta zmarłych, dnia pamięci o poległych na misjach, w rocznice śmierci poległych kolegów oraz w inne dni upamiętniające bohaterskie walki godnie oddają należytą cześć i hołd – podkreśla Dominiak.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem