29 stycznia 1945 r. z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego FAL Grünberg I w dzisiejszej Zielonej Górze wyruszył najdłuższy marsz śmierci II wojny światowej. Z około 2600 kobiet, które tego dnia wypędzono, do 6 maja przeżyło niespełna 300. Upamiętnimy je wykładem w muzeum i marszem pamięci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcielibyśmy uczcić pamięć więźniarek, głównie Żydówek, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego FAL Grünberg I. Obóz znajdował się na terenie Deutsche Wollenwaren Manufaktur (powojenna Polska Wełna) przy dzisiejszej ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Był filią obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

29 stycznia 1945 r. z obozu FAL Grünberg I wyruszył najdłuższy marsz śmierci II wojny światowej. Z około 2600 kobiet, które tego dnia wypędzono, do 6 maja przeżyło niespełna 300. Dwie trasy marszu, liczące 500 i 800 kilometrów, pełne były cierpienia, strachu, głodu, zimna i śmierci.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

78. rocznica marszu śmierci

W sobotę, 28 stycznia, o godz. 16 w Muzeum Ziemi Lubuskiej (Sala Witrażowa) odbędzie się wykład Aleksandry "Mrówki" Łobodzińskiej (Stowarzyszenie "Forum Art"), autorki książki "One szły do maja. Historia najdłuższego marszu śmierci II wojny światowej".

W niedzielę, 29 stycznia, wzorem innych miast, w Zielonej Górze odbędzie się marsz pamięci. O godz. 12 spotkamy się przy kamieniu pamiątkowym w miejscu dawnej synagogi (plac Powstańców Wielkopolskich). Przejdziemy na cmentarz żydowski przy ul. Chmielnej. Po drodze zatrzymamy się przy ul. Wrocławskiej, w miejscu, gdzie znajdował się obóz koncentracyjny. O historii zielonogórskich Żydów i obozu FAL Grünberg I opowiedzą Andrzej Kirmiel (założyciel Lubuskiej Fundacji Judaica) i Aleksandra "Mrówka" Łobodzińska.

Wstęp wolny na wykład i marsz. Trasa marszu to ok. 2 kilometry.

Organizatorzy: Fundacja "Tłocznia", "Gazeta Wyborcza" w Zielonej Górze, Stowarzyszenie "Forum Art", Muzeum Ziemi Lubuskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Zmarła Gerda Klein. Jedna z ostatnich żyjących więźniarek FAL Grünberg

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem