Chcielibyśmy uczcić pamięć więźniarek, głównie Żydówek, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego FAL Grünberg I. Obóz znajdował się na terenie Deutsche Wollenwaren Manufaktur (powojenna Polska Wełna) przy dzisiejszej ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Był filią obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
29 stycznia 1945 r. z obozu FAL Grünberg I wyruszył najdłuższy marsz śmierci II wojny światowej. Z około 2600 kobiet, które tego dnia wypędzono, do 6 maja przeżyło niespełna 300. Dwie trasy marszu, liczące 500 i 800 kilometrów, pełne były cierpienia, strachu, głodu, zimna i śmierci.
Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
W sobotę, 28 stycznia, o godz. 16 w Muzeum Ziemi Lubuskiej (Sala Witrażowa) odbędzie się wykład Aleksandry "Mrówki" Łobodzińskiej (Stowarzyszenie "Forum Art"), autorki książki "One szły do maja. Historia najdłuższego marszu śmierci II wojny światowej".
W niedzielę, 29 stycznia, wzorem innych miast, w Zielonej Górze odbędzie się marsz pamięci. O godz. 12 spotkamy się przy kamieniu pamiątkowym w miejscu dawnej synagogi (plac Powstańców Wielkopolskich). Przejdziemy na cmentarz żydowski przy ul. Chmielnej. Po drodze zatrzymamy się przy ul. Wrocławskiej, w miejscu, gdzie znajdował się obóz koncentracyjny. O historii zielonogórskich Żydów i obozu FAL Grünberg I opowiedzą Andrzej Kirmiel (założyciel Lubuskiej Fundacji Judaica) i Aleksandra "Mrówka" Łobodzińska.
Wstęp wolny na wykład i marsz. Trasa marszu to ok. 2 kilometry.
Organizatorzy: Fundacja "Tłocznia", "Gazeta Wyborcza" w Zielonej Górze, Stowarzyszenie "Forum Art", Muzeum Ziemi Lubuskiej.
CZYTAJ TAKŻE: Zmarła Gerda Klein. Jedna z ostatnich żyjących więźniarek FAL Grünberg
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze