Od pierwszego finału wspierałem Jurka Owsiaka i będę robił to co roku - mówi senator Wadim Tyszkiewicz. I zachęca, by wziąć udział w licytacji "Wyborczej" dla WOŚP. Możecie pomóc w walce z sepsą i znaleźć się na okładce zielonogórsko-gorzowskiej gazety!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Zielonej Górze, Gorzowie, właściwie w całym Lubuskiem jedynkę "Wyborczej" będzie próbował sprzedać senator Wadim Tyszkiewicz. Były prezydent Nowej Soli (był nim aż 16 lat) jest jednym z bardziej cenionych samorządowców w kraju. Nie należy do żadnej partii, mówi o sobie, że należy do „totalnej opozycji" i walczy z PiS. Jego profil na Facebooku obserwuje blisko 30 tys. osób. Tyszkiewicz od lat wspiera WOŚP. Co roku sam wystawia na aukcje, kwestuje na ulicach Nowej Soli. W Orkiestrę zwątpił tylko raz, po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przyjaźnił się z nim.

TUTAJ wylicytujesz jedynkę lubuskiej "Wyborczej".

Maja Sałwacka: „Wielkie święto miłości, jakim był finał WOŚP, stał się jednym z najczarniejszych dni w historii współczesnej Polski i w moim życiu. Już nic nie będzie takie same. Bo jak za rok zbierać z radością pieniądze, mając w głowie taką tragedię?" - mówił pan tuż po śmierci Pawła Adamowicza. Wtedy nie wierzył pan, że Orkiestra przetrwa. Rozumiał decyzję Owsiaka, który postanowił się wycofać. Pan też się załamał...

Wadim Tyszkiewicz: - Było ciężko. To był szok. Nikt nie przypuszczał, że na scenie zostanie zamordowany człowiek, który dzielił się z ludźmi dobrem. Pawła znałem. Przeżyłem tę śmierć bardzo. Zginął dobry człowiek, oddany swoim mieszkańcom, który robił dużo dobrego dla WOŚP, dla pacjentów. Orkiestra musi grać dalej. My musimy dalej się dzielić dobrem.

Co roku wspiera pan WOŚP. Nawet sekundy nie zastanawiał się pan, by promować nasze aukcje dla Orkiestry. Z Owsiakiem idzie pan jak w dym.

- Od samego początku byłem z Orkiestrą. Kwestowałem na ulicach, robiłem pompki, wystawiałem kolację, którą sam zrobiłem. Angażowała się moja rodzina. Żona Agnieszka zawsze śpiewała z zespołem w dniach zbiórki. Nowa Sól była współorganizatorem finału, pomagaliśmy jak mogliśmy.

Boli pana, że Jacek Milewski, nowy prezydent Nowej Soli, sympatyzujący z PiS, nie skrzykuje tak ludzi, nie włącza się w akcje WOŚP?

- Boli. Tyle że ja wiedziałem o stosunku Milewskiego do Owsiaka od dawna. Tworzyliśmy duet, którym - tak myślę z perspektywy czasu - powinni zająć się socjologowie, może nawet psychiatrzy. Ja ceniący Owsiaka, dostrzegający jego tytaniczną pracę i efekty, obok Milewski, który był totalnym wrogiem Owsiaka, mówił, że WOŚP to złodziejstwo i lansował teorie spiskowe, bo wierzył, co pisze Matka Kurka. To ona, z nich dwojga, była dla niego autorytetem.

Czekam, co Milewski zrobi w tym roku. To rok wyborczy. Może wykalkuluje, że opłaci mu się wypromować na Orkiestrze? Wtedy będzie moja riposta.   

Orkiestra uzbierała swój pierwszy miliard po 27 latach. Zawsze zderza pan te kwoty z tym, co prezes Kaczyński wydaje na telewizję publiczną.

- Bo to oburzające. Ludzie w trzy dekady zebrali tyle, co rząd PiS wydaje w kilka miesięcy na TVP. Przypomnę. To 2,7 miliarda złotych wydanych na partyjną propagandę, sianie nienawiści i skłócanie Polaków.

Powodów, dla których warto wspierać WOŚP, jest natomiast kilka. Pierwszy to sprzęt. Te naklejone serduszka pokazują, jak wiele można było zrobić za ten miliard. Druga rzecz bardzo ważna to to, że WOŚP potrafi zmobilizować polskie społeczeństwo. Wskrzesić w nas taki ludzki odruch, zryw społeczny. Ten miliard uzbierany był wysiłkiem całego polskiego społeczeństwa. Orkiestra pokazuje, że stajemy się lepszymi ludźmi, zmieniamy się. A właśnie o to chodzi, żebyśmy chcieli się zmieniać.

Nie dziwię się, że Owsiak jest znienawidzony przez PiS. Jak nikt inny potrafi łączyć ludzi.

TUTAJ wylicytujesz jedynkę lubuskiej "Wyborczej".

W tym roku zbieramy na sprzęt, który pomoże walczyć z sepsą. To bliski panu temat?

- Nikt z moich bliskich na szczęście nie miał sepsy. Czy moje zaangażowanie byłoby inne? Jest zawsze takie same. Od lat jest po prostu wysokie. Ufam Owsiakowi, że zbiera na rzeczy najbardziej potrzebne. Inwestowanie w zdrowie to są najlepiej wydane pieniądze. Tego nie trzeba nikomu tłumaczyć, to oczywistości.

Potrafi pan poderwać ludzi. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, a do Polski zjechali uchodźcy, włączył się pan w pomoc. Pomógł setkom osób wyręczając choćby rząd. Na pana apele odpowiadało dziesiątki firm, wszystko stało się nagle możliwe. Jak będzie z Orkiestrą?

- Będzie trudniej. Drożyzna, inflacja, podwyżki ceny prądu, gazu. Nie mam dobrych myśli, rekordu pewnie nie pobijemy. A ludzie przecież nadal chorują. Jestem ciekawy, jak zachowają się firmy, które do tej pory chętnie dzieliły się z innymi. Czy kryzys odbierze im chęci i możliwości?

Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, by wsparli Jurka. Nasza jedna złotówka może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. 

Wadim Tyszkiewicz na okładce magazynu w Zielonej Górze i Gorzowie
Wadim Tyszkiewicz na okładce magazynu w Zielonej Górze i Gorzowie  Gazeta Wyborcza

Wylicytuj okładkę Wyborczej!

Już po raz trzeci proponujemy coś wyjątkowego: pierwsze strony 20 tygodników lokalnych „Wyborczej". Osoba, która zadeklaruje najwyższą stawkę, będzie mogła na naszej piątkowej „jedynce" zaprezentować siebie, swoją firmę, swoją pasję czy ulubione zakątki w mieście. Licytacje pierwszych stron odbywają się pod hasłem „Stwórz razem z nami pierwszą stronę tygodnika lokalnego Gazety Wyborczej". A to dlatego, że artykuły i zdjęcia powstaną we współpracy z dziennikarzem i fotoreporterem. Licytacje zakończą się 29 stycznia.

ZASADY PUBLIKACJI

1. Materiał zostanie stworzony we współpracy z lokalną redakcją „Gazety Wyborczej"; tekst, fotografie itp. składające się na materiał podlegają akceptacji redakcji i zwycięzcy aukcji.

2. W materiale nie mogą się pojawić przekazy noszące znamiona niezgodnej z prawem reklamy.

3. Materiał nie może być niezgodny z linią programową redakcji „Gazety Wyborczej".

4. W materiale nie mogą się pojawiać przekazy mogące naruszyć prawo, dobre obyczaje lub prawa lub dobra osobiste osób/podmiotów trzecich.

5. Materiał musi spełniać standardy obiektywizmu.

6. Planowany termin publikacji – luty 2023 r.

Więcej na wyborcza.pl/wosp

TUTAJ wylicytujesz jedynkę lubuskiej "Wyborczej".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  szkoda tylko, ze lubuska wyborcza to zaledwie cien, informacje okrojone i powtarzane tygodniami, nie z braku tematow. Wiekszosci tych "notatek" nie mozna komentowac, bo unikamy krytyki?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Postawa senatora w sprawie WOŚP jest piękna. Tylko, że ten rok to rok wyborczy senatora a nie prezydenta. Prezydent ma wybory w przyszłym roku. Senator nie należy do partii, ale gdyby nie układ z PO, że PO nie wystawia swojego kandydata to niewiadomo co by było?
  @Obywatel1313
  Wszystko się zgadza tylko co ma wiatrak do piernika?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Obywatel1313
  Dobrze wiedzieć co się mówi i mówić co się wie. Pańska złośliwość odbiera panu rozum. Co jedno ma do drugiego? Z Orkiestrą gram od samego początku, czyli od 31 lat. Brałem udział w każdym WOŚP jako prezydent i jako senator, w odróżnieniu od prezydenta Milewskiego, który przez kilkanaście lat oskarżał Owsiaka o złodziejstwo, a teraz półtorej roku przed wyborami bierze udział w WOŚP. To się nazywa metamorfoza. I jeszcze jedno: jaki układ z PO? Pan jest przyzwyczajony do układów i układania się. Tak więc każdy sądzi wg siebie. Tak jestem po stronie Demokratycznej Opozycji, w której jest i PO. Sam się z nikim nie układam. Pakt Senacki. Rozumie co to znaczy? Tłumaczyć?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @WadimT
  Przecież ja Pana chwaliłem w pierwszym zdaniu za wspomaganie WOŚP. Nigdzie nie pisałem nic o Panu Milewskim. Ale jak Panu ulżyło poniżając mnie to radość. A do Koalicji to Pan się mocno tuli ( na ściance z p. Sługockim, p. marszałek, p. Jagaskiem itd ). I na koniec. Co to za wódz co odeszło od niego w całości grono osób radnych miejskich i powiatowych, a na spotkania w mieście przychodzi parę osób? Powodzenia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czyt ktoś może wyjaśnić nienawiść pisu do Owsiaka? Zamiast mu pomagać, opluwają go, oczerniają i szczują na niego. pisowska pomoc to fundowaniu wozów strażackich z publicznych pieniędzy albo słynna zbiórka nigdy niewysłanych plecaków przez Kempę. sami nic ni robią , zaś zazdroszcza fenomenu Owsiakowi
  już oceniałe(a)ś
  2
  2