Pracownicy Parku Narodowego Ujście Warty w piątek zaobserwowali rekordową dla tego miejsca liczbę gęsi. "Tego dnia nocowało u nas ponad 203 tys. gęsi! Towarzyszyło im ponad 17 tys. żurawi" - piszą.
Zwierzęta, w tym ptaki, boją się sylwestrowych wystrzałów. Niektóre w wyniku huku petard i fajerwerków umierają. "Bardzo zachęcamy do udziału w noworocznym liczeniu martwych ptaków Hangover Bird Count" - prosi lubuski park narodowy.
"Właśnie dziś w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku sprzedaliśmy dziesięciotysięczny bilet! Dziękujemy za każdą wizytę" - chwali się Park Narodowy Ujście Warty.
- Podczas weekendowych i dzisiejszego patrolu nie zauważyliśmy na terenie parku sygnałów mogących świadczyć o bezpośrednim wpływie katastrofy ekologicznej na Odrze - informuje Park Narodowy Ujście Warty, położony przy ujściu Warty do Odry.
Katastrofa ekologiczna na Odrze. - Nadal nie zauważyliśmy nic niepokojącego na terenie parku. Kontrole będą prowadzone przez cały weekend - informuje Park Narodowy Ujście Warty. Ten jeden z największych w Polsce terenów lęgowych ptaków znajduje się przy ujściu Warty do Odry.
Goście zgodnie podkreślają, że takiego miejsca w "Ujściu Warty" bardzo brakowało. W ciągu trzech miesięcy, bo tyle działa Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku, odwiedziło go kilka tysięcy osób. Zachwyceni są zwłaszcza najmłodsi.
VIII Sprzątanie Brzegów Warty. Wolontariusze posprzątali Park Narodowy Ujście Warty. W ciągu kilku godzin zebrali prawie 30 dużych worków na śmieci. Turyści wyrzucają głównie plastikowe butelki po napojach.
Hanię drażni, gdy ktoś czasem spyta: "Jak tam te twoje ptaszki?". Bo gęsi, czajki czy sikory to dla niej więcej niż pasja. A żeby zobaczyć sowę jarzębatą, specjalnie pojechała do Olsztyna.
- Intensywne prace trwały trzy lata. Na zwiedzających czekają m.in. symulacja lotu balonem i rejsu łodzią, akwarium na 3,5 tys. litrów prezentujące lokalną faunę, makiety żeremia bobra czy kadłuba samolotu - mówi Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego Ujście Warty.
Park Narodowy "Ujście Warty" właśnie zaczyna swoją trzecią dekadę. I wciąż jest najmłodszym parkiem w Polsce. Jego symbolem jest gęś zbożowa, a w delcie Warty i Odry potwierdzono aż 280 gatunków ptaków.
- Jestem pewna, że także w przypadku jesionowej alei można znaleźć skuteczne rozwiązanie, by zminimalizować faktyczną przyczynę wypadków - prędkość i brawurę, a nie karać przyrodę i kolejne pokolenia - pisze Maja Sałwacka, redaktor "Gazety Wyborczej".
Droga z Kostrzyna nad Odrą do Słońska znajduje się w obszarze Natura 2000. Biegnie tuż przy granicy parku narodowego, jedzie się nią do powstającego muzeum parku. Wkrótce pod topór może pójść kilkaset przydrożnych jesionów. Powód? Kierowcy jeżdżą tu za szybko.
Turyści odwiedzający Park Narodowy "Ujście Warty" będą mieli nową atrakcję. Będą mogli podziwiać przyrodę z nowej platformy widokowej.
W połowie grudnia w Parku Narodowym "Ujście Warty" rozpocznie się cykl spotkań "Niedziele przy karmniku". Od wschodu słońca przez kilka godzin można wziąć udział w obrączkowaniu i odławianiu ptaków.
Park Narodowy "Ujście Warty" ma nowe narzędzie do oceny stanu zasobów przyrodniczych, zarówno obszaru parku, jak i cennych fragmentów jego otuliny. To nowoczesna metoda teledetekcji.
Wprawdzie to dopiero za niespełna miesiąc, ale już teraz zaplanuj sobie czas na Sprzątanie Świata. Może tym razem wspólnie posprzątać Park Narodowy "Ujście Warty"?
Najważniejsze, by turysta odwiedzający świat dzikiej, niedostępnej przyrody, uświadomił sobie, jaki go przywilej spotkał. Bo ten świat rozlewisk, wspaniałej natury może już być nieznany następnym pokoleniom - opowiada Piotr Chara
Gdzie budują swoje gniazda ohary? Po co kormorany suszą swoje pióra? Czy każda kaczka potrafi nurkować? Dlaczego czapla lata ze zgiętą szyją? Które ptaki wypluwają niestrawione resztki pokarmu w postaci wypluwek? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie poznać podczas wiosennej wycieczki po nadwarciańskich rozlewiskach.
Dziewięć polskich parków narodowych otrzyma unijne dofinansowanie na badanie ekosystemów za pomocą teledetekcji. Wśród nich jest również Park Narodowy Ujście Warty.
Wieża widokowa na Czarnowskiej Górce i ścieżka spacerowa na Polderze Północnym to nowe miejsca w Parku Narodowym "Ujście Warty", które zostały oddane do użytkowania. Powstały dzięki dotacji unijnej.
Ponad 44 mln zł wsparcia na budowę, rozbudowę i wyposażenie ośrodków edukacji ekologicznej otrzyma pięć parków narodowych: Ujście Warty, Karkonoski, Bory Tucholskie, Tatrzański i Słowiński.
W Parku Narodowym "Ujście Warty" dzięki funduszom unijnym powstanie nowa ścieżka dla turystów. Zostanie też odtworzona wieża widokowa w Czarnowskiej Górce.
W lubuskich wodach występuje stale lub okresowo 55 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce - mówi Łukasz Cieślik, przyrodnik i ichtiolog.
Choć protoplastą godła narodowego jest bielik - okazały ptak szponiasty, wielu z nas Polskę kojarzy z bocianem. Boćkiem, klekotem, Wojtkiem czy Kajtkiem. To jedyny ptak, któremu w kulturze ludowej nadawano imię
Te, co chodzą, brodzą i latają. To one są prawdziwymi obywatelami na prawie 8 tys. hektarów mokradeł, łąk, zarośli i lasów łęgowych w Ujściu Warty. A ludzie? Podziwiają gęsi i żurawie, dbają by było im tu jak najlepiej i przylatywały do końca świata.
Udało się! Głosami czytelników magazynu National Geographic Traveler Park Narodowy Ujście Warty został jednym z siedmiu cudów Polski. Zwycięzcą plebiscytu jest Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim.
Miesięcznik ?National Geographic Traveler? po raz piąty wybierze siedem nowych cudów Polski. Wśród kandydatur znajduje się lubuska ptasia oaza, czyli Park Narodowy Ujście Warty. Zagłosuj w konkursie, pomóż zdobyć tytuł!
Miesięcznik "National Geographic Traveler" po raz piąty wybierze siedem nowych cudów Polski. Lubuskim kandydatem jest nazywany ptasią oazą Park Narodowy Ujście Warty.
Park Narodowy "Ujście Warty" powoli zapełnia się ptasimi trelami. Na miejsce doleciały już gęgawy, błotniaki stawowe, kanie rude. Brakuje tylko jaskółek. Ptaki czekają na poprawę pogody. Dopiero wtedy przystąpią do lęgów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.