Cystersi przybyli do Obry, małej wioski pod Wolsztynem, 750 lat temu. Dziś mieści się tu seminarium duchowne prowadzone przez oblatów, a pocysterski zespół klasztorny nazywany jest perłą baroku.
Średniowieczne rozplanowanie ulic i niezliczona liczba zabytków sprawiają wrażenie, jakby zatrzymał się tu czas. Od jutra Kożuchów zapełni się setką polskich, niemieckich i angielskich rycerzy.
Nie wierzysz w gruszki na wierzbie? Wybierz się więc do Brodów. Oprócz rzadkich drzew możesz obejrzeć ruiny pałacu. A na deser czeka cię nocleg w pachnącym historią apartamencie.
Zapomnianym trochę leśnym szlakiem z Zielonej Góry do Przytoku idziemy około trzech godzin. Piaszczystymi drogami, krętymi ścieżkami wśród zdziczałych jarów.
Z Zielonej Góry do Przytoku jest ok. 20 km. Do wsi prowadzą trzy drogi: przez Droszków, przez Zawadę i skróty przez las. Tę ostatnią trasę polecamy rowerzystom, właścicielom terenowych aut i piechurom - kamienista droga zaczyna się w Starym...
Tajna niemiecka fabryka chemiczna w dokumentach oznaczona była kryptonimem ?Wiąz?. Dziś pozostały po niej gigantyczne, rozsiane po lesie budowle, wyglądające niczym dekoracje do filmu science fiction.
Skończyło się Lubuskie Lato Filmowe, Łagów ucichł. Teraz w spokoju można popływać kajakami, a potem wypić kawę za zamkowym dziedzińcu.
Niemieckie fortyfikacje to nie tylko wielkie panzerwerki połączone ze sobą kilometrami podziemnych korytarzy. To również ruchome mosty, śluzy, zapory i dziesiątki pojedynczych bunkrów. Kilka z nich odnaleźliśmy.
Pętla? to sieć podziemnych korytarzy i fortyfikacji we wsi Boryszyn. Jest początkiem nowej przeszło 15-kilometrowej samochodowej lub rowerowej trasy po pozostałościach hitlerowskich umocnień w gminie Lubrza.
Międzurzeckie fortyfikacje to jedna z najciekawszych atrakcji militarnych w Polsce. Przez wiele lat można je było zwiedzać wchodząc do bunkrów w Pniewie. Jednak w wyniku sporu pomiędzy gminą i dzierżawcą wejście jest nieczynne. Tutaj jednak spotkamy...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.