Domy zburzono pod koniec lat 60. W ten sposób zniknęła jedna z najstarszych ulic w tej części miasta, powstała jeszcze w latach 40. XIX w. ulica Nowomiejska. W 1958 roku przemianowano ją na Adolfa Warskiego, który patronował jej do 1991 r., gdy miejscy rajcy zastąpili go zasłużonym zielonogórskim lekarzem dr. Pieniężnym. Dziś ulica jest o wiele krótsza i kończy się na ul. Boh. Westerplatte, do której przypisano większość nowo wybudowanych wieżowców. Nie ma też niewielkiej ulicy Langiewicza biegnącej na tyłach wieżowca ZUS-u, a ?Topaz? zastąpił ogrodnictwo Teodora Stelleckiego.
REKLAMA
Fot. Archiwum Bronisława Bugiela
1 z 6
1969 r. Róg ul. Chopina (wcześniej Widok) i Warskiego (wcześniej Nowomiejska). Ul. Chopina była wąską, brukowana uliczką biegnąca stromo na Lipowe Wzgórze, na którym do dzis stoi szkolny budynek LO V.
Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej
2 z 6
Makieta zabudowy śródmieścia Zielonej Góry wykonana pod koniec lat 60.
Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej
3 z 6
Rysunek z lat 20. Ul. Nowomiejska widziana od strony Widoku. Na wprost widać zarys kościoła staroluterańskiego (dziś ewangelicko-augsburskiego). Ulica skręcała w prawo przy dzisiejszym MPiK-u. ten fragment ocalał i dziś nosi imie dr. Pieniężnego.
Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej
4 z 6
Taka zabudowa stała przy nieistniejącej ul. Langiewicza (dziś przebiega ona w innym rejonie miasta).
Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej
5 z 6
Lat 30. Nieistniejące kamienice (po prawej Widok) przy ul. Batorego. teraz w tym miejscu ul. Chopina łączy się z ul. Batorego.
Fot. Z kroniki SP nr 13
6 z 6
Rok 1957. Dzieci z SP 3 bawią sie na tyłach swojej szkoły (dziś ODN i LO V). Dookoła widac jedynie ogrody. Nie ma budynków poczty czy MPiK. W tle widac kościół ewangelicko-augsburski i zburzony kilka lat później dom parafialny.
Wszystkie komentarze