Plac przy ratuszu był centralnym punktem miasta, tutaj przebiegała jedyna w mieście linia tramwajowa. Górował nad nim ustawiony centralnie kościół, z racji wielkości często nazywany katedrą. Plac otaczały wysokie, bogate kamienice, a przy samym kościele wytyczono plac targowy. Ozdobą całości była kilkunastometrowej wysokości fontanna w kształcie wieży.
Ruiny kościoła farnego pw. św. Trójcy
Jego początki sięgają lat 20-30 XIII w., kiedy w tym miejscu postawiono romańską, ceglaną bazylikę. W drugiej połowie XIV w. świątynia okazała się za mała i została zburzona. Pozostały jedynie wieże i ściana zachodnia, wykorzystane do postawienia nowego kościoła. Wielokrotnie przebudowywany w XV w. swój ostateczny kształt zawdzięczał zmianom z 1560 r. Podczas walk w 1945 r. całkowicie zniszczony został tylko zabezpieczony.
Ratusz
Chociaż zezwolenie na wybudowanie ratusza Gubin otrzymał już 1298 r., z jego budową zwlekano do drugiej połowy XIV w. Pierwszy ratusz był niewielkim prostokątnym budynkiem. Podczas przebudowy fasady w latach 1671-72 nadano mu charakter późnorenesansowy, wprowadzając trzy szczyty. W 1747 r. dobudowano do niego odwach, 100 lat później rozebrany. Po 1945 r. zachowały się jedynie zewnętrzne mury, wieża bez chełmu i sklepienia piwnic. Odbudowany w latach 1976-1986.
Wszystkie komentarze