Szpital przy Hospitalstrasse
A co działo się w najbliższej okolicy? Przede wszystkim trzeba wspomnieć o przedwojennej Hospitalstrasse. To dzisiejsza ul. Moniuszki. Łączyła kiedyś dwa przedmieścia wybudowane wzdłuż ulic: Jedności i Srebrnej Góry (teraz al. Konstytucji 3 Maja).
Na zdjęciu powyżej makieta i widok placu od strony dzisiejszego skrzyżowania ul. Moniuszki z Jedności. Na pierwszym planie szpital.
Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z XVIII wieku (wtedy Hospitalgasse). Nazwa wzięła się oczywiście od szpitala, który był przy tej ulicy. Tuż koło budynku PCK. W XVIII wieku dwupiętrowy szachulcowy budynek miał niewielką wieżyczkę.
Na nielicznych zachowanych zdjęciach z lat 30. budynek przypomina duży barak. Wtedy pełnił rolę hali sportowej. Na zdjęciu powyżej widok hali sportowej w 1936 r. (ujęcie od strony ul. Długiej).
Po prawej widać niewielki skrawek hali sportowej. Z tyłu na wprost budynki gimnazjum realnego (do niedawna uniwersytet).
Budynek jednak kilkakrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. W 1848 r. miasto buduje szpital na pl. Piłsudskiego (budynek LOK-u), a dwa lata później stary budynek zostaje zamieniony w dom opieki św. Ducha, przeniesiony później do sąsiedniego budynku na pl. Słowiańskim. Szpital przez pewien czas zajmowała też tzw. kolonia angielska (skupiona wokół właścicieli Angielskiej Wełny). W końcu zostaje zamieniony w Dom Modlitwy. W 1875 r. miasto go odkupuje i zamienia w halę sportową. W 1937 r. została zburzona - do dziś pozostał po niej pusty plac.
Willa koło hali sportowej nadal stoi na swoim miejscu.
W latach 30. nazwę Hospitalstrasse zamieniono na Raederstrasse, na cześć Hansa Raedera, dyrektora gimnazjum realnego (ojca zbrodniarza wojennego admirała Ericha Raedera). Po wojnie ul. Szpitalna, w 1948 r. przemianowana na Ignacego Dmowskiego, od 1952 r. za patrona ma Stanisława Moniuszkę.
Wszystkie komentarze