Stylowy urząd i sala gimnastyczna
Niedawno do rejestru zabytków wpisano dwa obiekty modernistyczne w centrum Zielonej góry. Oba znajdują się przy ul. Chopina.
Pierwszy to hala sportowa wybudowana w 1930 r. Ma niespotykaną konstrukcję, którą wykonały Zakłady Beuchelta (obecnie Zastal).
Fot. LWKZ
Budynek jest w kiepskim stanie. Zachował się jednak modernistyczny układ okien, oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, charakterystyczna forma obiektu, rozkład pomieszczeń. Główne wejście zdobi ceramika, a nad portalem umieszczono postać sportowca opierającego się na piłce. Tutaj też na zwieńczeniu kapitela znajduje się jeden z nielicznych przedwojennych herbów Zielonej Góry.
Fot. LWKZ
Obok znajduje się wybudowany nieco wcześniej urząd finansów miasta Zielona Góra (obecnie przychodnia). Nie ma danych, kto zaprojektował budynek, ani kiedy dokładnie powstał. Jedynymi źródłami pozwalającymi ustalić datę jego budowy są fotografie z lat 1928 i 1929, przedstawiające widok na osiedle z urzędem finansów na pierwszym planie oraz budowę hali sportowej z urzędem finansów w tle.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest przykładem modernizmu operującego ekspresyjnym detalem, jakim była chociażby ceramika. Jest ona obecna zarówno jako okładzina pilastrów, cokołu, gzymsów, jak i elementy ozdobne (wazy o geometrycznych kształtach). Ceramiką wyłożone jest też całe główne wejście.
Do rejestru zabytków wpisano również utrzymaną w konwencji Art Deco fasadę dawnego kina w Słubicach. Modernizm reprezentuje również budynek spichlerza w Kostrzynie.
Wszystkie komentarze