Arch. Muzeum Ziemi Lubuskiej
Cmentarz na placu Słowiańskim
Na dzisiejszym placu Słowiańskim znajdował się pierwszy cmentarz Świętej Trójcy. Chowano na nim zarówno protestantów, jak i katolików, była też część przeznaczona dla żydów (przed powstaniem cmentarza żydowskiego przy ul. Chmielnej). Na terenie cmentarza obecnie znajdują się m.in. budynki sądu.
Na placu Słowiańskim istniał również kościół (też pw. św. Trójcy), zwany kościołem polskim. Został zbudowany w 1588 r. dla ewangelickich mieszkańców podzielonogórskich wsi. W okresie kontrreformacji służył jako kaplica cmentarna zarówno katolikom, jak i protestantom.
Decyzję o likwidacji cmentarza i kościoła podjęto na przełomie XVIII i XIX wieku, w związku z rozszerzaniem się miasta i koniecznością pozyskania nowych terenów pod budownictwo. Kronikarz Hugo Schmidt opisuje, że ?w 1809 r. rozwalający się budynek został rozebrany, a pięć lat później zamknięto cmentarz św. Trójcy. W ciągu następnych dwóch dziesięcioleci ludność stopniowo go dewastowała. W 1835 r. władze miejskie założyły w tym miejscu targowisko, po czym wzgórze, zgodnie z jego nową funkcją, nazwano Nowym Rynkiem?.
Większość grobów przeniesiono na nową nekropolię - nowy cmentarz Świętej Trójcy w okolicy dzisiejszego ronda PCK (tam, gdzie znajduje się park). Pierwsze pochówki miały tam miejsce w 1817 r.
Wszystkie komentarze