1 z 22
Mamy studenckie radio
2 grudnia 1996 r.
Uniwersytet Zielonogórski został utworzony 1 września 2001 r., a już 3 grudnia rozpoczęło nadawanie akademickie Radio Index. Dzisiaj rozgłośnia działa prężnie, ale jej początki nie były takie różowe. 15 lat temu sukces radia trwał krótko, bo po konflikcie z mieszkańcami bloku, na którym znajdował się nadajnik radiowy, stacja musiała przerwać nadawanie. Wznowiła je dwa lata później.
2 z 22
Jeszcze poczekamy na rondo 11 Listopada
7-8 grudnia 1996 r.
Rondo na placu Piłsudskiego miało zostać oddane pod koniec trzeciego kwartału 1996 r., ale zielonogórzanie musieli uzbroić się w cierpliwość. - Prawdopodobnie drogowcy zakończą jego budowę wiosną 1997 r. - pisaliśmy 20 lat temu.
Archiwum Gazety Wyborczej
3 z 22
Mistrzostwa w siłowaniu na rękę
9 grudnia 1996 r.
W klubie snookerowym odbył się Turniej Siłowania, pierwszy taki w Zielonej Górze. - Chciałbym, aby ten turniej był początkiem samorzutnych walk na ręce w zielonogórskich pubach. Tak, jak to jest w pubach angielskich - mówił Zygfryd Łojko, dyrektor MOSiR i organizator zawodów.
Niestety, tradycja nie przetrwała. Pustkę po mistrzostwach w siłowaniu na rękę wypełnił jednak inny turniej, nawet bardziej oryginalny - mistrzostwa w wyścigach ślimaka winniczka.
fot. Anna Krasko / Agencja Wyborcza.pl
4 z 22
Pomnik Robotników znów przed Zbawicielem
13 grudnia 1996 r.
W 15. rocznicę stanu wojennego na skwerze przed kościołem Zbawiciela ponownie odsłonięto pomnik Robotników. Jego historia była mocno skomplikowana. Trzy figury w tym miejscu stały już wcześniej, ale w 1982 r. zostały nocą wywiezione przez SB, rozbite i zakopane na terenie żwirowni przy ul. Kożuchowskiej. Zostały odnalezione w maju 1996 r.
Fot. Anna Krasko/Agencja Wyborcza.pl
5 z 22
200 tys. wagonów Zastalu
14-15 grudnia 1996 r.
Zielonogórski Zastal wyprodukował 200-tysięczny wagon. - Jednak przy obecnym poziomie produkcji na wyprodukowanie kolejnych 200 tys. wagonów Zastal potrzebowałby już ponad 400 lat. W rekordowym 1979 r. zakład w pół miesiąca sprzedawał tyle samo wagonów, co obecnie przez cały rok - pisaliśmy 20 lat temu.
Archiwum Gazety Wyborczej
6 z 22
Kolejki po wodę
27 grudnia 1996 r.
Dzień wcześniej prawie połowa zielonogórzan była pozbawiona dostępu do wody, co w okresie świąteczno-sylwestrowym musiało być szczególnie uciążliwe. Przy Winiarni i Polmosie, gdzie znajdowały się ogólnodostępne krany, ustawiały się długie kolejki mieszkańców. Żeby odmrozić ujęcia, przed polmosowskim kranem (na zdjęciu, ul. Jedności) rozpalono prowizoryczne ognisko.
Archiwum Gazety Wyborczej
7 z 22
25 milionów od Duńczyków na Spalony Las
1-2 grudnia 2001 r.
Rząd Danii przyznał Zielonej Górze 25 mln zł kredytu, za które miasto chce uruchomić strefę przemysłową na terenie tzw. Spalonego Lasu. - Chcemy za te pieniądze skanalizować Spalony Las i Chynów oraz oczyścić całą sieć wodociągową w mieście - mówił wiceprezydent Zenon Bambrowicz.
3 grudnia 2001 r.
Władze Zielonej Góry wybierały się na do Cannes we Francji na europejskie targi nieruchomości, gdzie zamierzały sprzedać 85-hektarowy Spalony Las. W tym miejscu miała powstać Zielonogórska Strefa Przemysłowa, ostatecznie utworzona w 2005 r.
mat. prasowe
8 z 22
Zielonogórskie Kocham Klarę na Polsacie
1-2 grudnia 2001 r.
W poprzedniej części archiwalnego cyklu zapowiadaliśmy serial Kocham Klarę, który na Polsacie zastąpił słynne Miodowe Lata. W grudniu 2001 r. odbyła się jego premiera, a w Gazecie Wyborczej szeroko opisywaliśmy temat.
Serial opisywał perypetie zielonogórsko-gorzowskiego małżeństwa, mieszkającego na deptaku w Zielonej Górze. Scenariusz napisał zielonogórzanin Doman Nowakowski, twórca późniejszego 39 i pół. Niestety, Kocham Klarę okazało się klapą i zostało zdjęte z anteny na początku 2002 r.
Archiwum Gazety Wyborczej
9 z 22
TVN24 nie dla nas
1-2 grudnia 2001 r.
Może porównanie do CNN jest nieco na wyrost, ale dzisiaj TVN24 to jedna z czołowych stacji telewizyjnych w Polsce. 15 lat temu, ze względów finansowych, Zielonogórska Telewizja Przewodowa nie przedłużyła z nią umowy.
10 z 22
Młodzi chcą do Unii
1-2 grudnia 2001 r.
Uczniowie gimnazjum nr 6 w szkolnym referendum zdecydowanie opowiedzieli się za wejściem Polski do Unii Europejskiej.
5 grudnia 2001 r.
Za Unią Europejską zagłosowali też studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, co było sporym zaskoczeniem. Frekwencja była jednak niewielka.
Archiwum Gazety Wyborczej
11 z 22
Michnik na uniwersytecie
3 grudnia 2001 r.
Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej, gościł na Uniwersytecie Zielonogórskim. W auli przy ul. Podgórnej spotkał się z mieszkańcami i odpowiadał na liczne pytania. Mówił głównie o szansach Polski w Unii Europejskiej.
Na kolejne spotkanie z Michnikiem zielonogórzanie musieli czekać 15 lat. Na początku listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim był gościem Klubu Obywatelskiego i Gazety Wyborczej.
Archiwum Gazety Wyborczej
12 z 22
Krokodyl w Palmiarni
3 grudnia 2001 r.
W zielonogórskiej Palmiarni pojawił się krokodyl, a właściwie... krokodylica. Początkowo o egzotycznym zwierzęciu pisaliśmy pozytywnie, ogłosiliśmy nawet konkurs na imię na niego. Jednak bardzo szybko zaczęły się problemy.
4 grudnia 2001 r.
Antoni Gucwiński, dyrektor ZOO we Wrocławiu, krytykował warunki, w jakich żył zielonogórski krokodyl. - Jeśli nie będzie miał większego terrarium, może uciec. A jeśli ktoś włoży rękę do środka, gad wyskoczy i zaatakuje - mówił.
11 grudnia 2001 r.
- Woda z terrarium nie wycieka, szyby zostały podwyższone i gad nie ucieknie - pisaliśmy.
Historia krokodyla miała dalszy ciąg. Powrócimy do niej w kolejnych odcinkach cyklu.
Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Wyborcza.pl
13 z 22
Budujemy galerię w centrum
4 grudnia 2001 r.
- Za około 12 mln złotych powstanie pierwszy w mieście wielopoziomowy parking. (...) Pięciopoziomowy budynek stanie przy Domu Handlowym, gdzie obecnie jest największy w śródmieściu parking. Na pierwszych dwóch piętrach będą sklepy, butiki i biura. Na kolejnych trzech powstanie 200 miejsc parkingowych - informowaliśmy czytelników 15 lat temu.
Archiwum Gazety Wyborczej
14 z 22
Mikołaj... Cezary Pazura
6 grudnia 2001 r.
Przeglądając archiwalne numery Gazety Wyborczej, natrafiliśmy na ciekawą reklamę Poczty Polskiej. Może ma niewiele wspólnego z miastem, ale nie mogliśmy się powstrzymać...
Archiwum Gazety Wyborczej
15 z 22
MiniMAL przy Wyszyńskiego
7 grudnia 2001 r.
Czy pamiętacie MiniMAL przy ul. Wyszyńskiego, jeden z pierwszych marketów w mieście? 15 lat temu reklamował świąteczną ofertę. Kilka lat później zielonogórski Mini Mal zamienił się w Billę, a teraz jest tam E.Leclerc.
Archiwum Gazety Wyborczej
16 z 22
Osiedle do wyburzenia?
8-9 grudnia 2001 r.
Zanim nastały czasy sporów o Wzgórze Braniborskie i osiedle Zdrojowe, Zielona Góra żyła konfliktem na Jędrzychowie. Historia była arcyciekawa - mieszkańcy domków jednorodzinnych domagali się wyburzenia dziewięciu nowych bloków. Jaki był jej dalszy ciąg? Napiszemy w kolejnych odcinkach cyklu.
Archiwum Gazety Wyborczej
17 z 22
Wojsko przy wieży Bismarcka
11 grudnia 2001 r.
Kilkudziesięciu żołnierzy i nowoczesny sprzęt. W Lesie Piastowskim trwały manewry wojskowe.
Archiwum Gazety Wyborczej
18 z 22
Omnibus Marchewka
12 grudnia 2001 r.
Czy ten sympatyczny chłopak po lewej stronie kogoś Wam nie przypomina? Tak, to Mariusz Marchewka, późniejszy radny Platformy Obywatelskiej, a być może nawet - jak spekulują niektórzy - kandydat w wyborach na prezydenta Zielonej Góry w 2018 r.
W 2001 r. jako gimnazjalista startował w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej i zajął drugie miejsce. Przyjemnie odnajdywać takie materiały w naszym archiwum.
Archiwum Gazety Wyborczej
19 z 22
Stabrowski Sekretarzem SLD
17 grudnia 2001 r.
Zygmunt Stabrowski dzisiaj jest głównym doradcą prezydenta Janusza Kubickiego. W 2001 r. został sekretarzem miejskiego SLD. 15 lat temu opisywaliśmy wybory i przedstawialiśmy sylwetkę polityka.
Archiwum Gazety Wyborczej
20 z 22
Gazeta w świecie internetu
20 grudnia 2001 r.
Dzisiaj internet to prawdziwa potęga, 15 lat temu jeszcze raczkująca. Gazeta Wyborcza przygotowała specjalną ofertę - do ogłoszeń drobnych w papierowym wydaniu dodawała bezpłatne ogłoszenie na naszej stronie internetowej.
Archiwum Gazety Wyborczej
21 z 22
Zbudujmy lodowisko!
27 grudnia 2001 r.
Czytając artykuł sprzed 15 lat, nie mogliśmy powstrzymać uśmiechu - ten pomysł jest nam dziwnie znajomy. Ówczesny prezydent Zygmunt Listowski planował zbudować w Zielonej Górze kryte lodowisko, dzięki czemu byłoby mu łatwiej wygrać zbliżające się wybory. Lodowisko miało powstać na terenie MOSiR-u przy hotelu Leśnym, ale ostatecznie z inwestycji nic nie wyszło.
Archiwum Gazety Wyborczej
22 z 22
Wandale na Tatrzańskiej
27 grudnia 2001 r.
Czy to Karpacz albo Zakopane? Nie, to nasza góra Tatrzańska. Niestety, wandale zniszczyli urządzenia wyciągu orczykowego. - Zielona Góra nie ma szczęścia do śniegu - pisaliśmy. Po 15 latach w tej ostatniej kwestii absolutnie nic się nie zmieniło.
Wszystkie komentarze