Rządy PiS zmieniły myślenie prokuratorów. Słyszę historie niebywałe. Gdy dają prokuratorowi sprawę do prowadzenia, ten pyta "Czego pan ode mnie oczekuje?". W wielu przypadkach prokuratorzy nie prowadzili postępowań, a realizowali wizje swoich szefów - mówi prokurator Mariusz Krasoń i tłumaczy, że rozliczeń dokonają nowi szefowie w okręgach.

Maja Sałwacka: Odwiedza pan różne prokuratury w kraju. Sprawdza pan prokuratorów, którzy otrzymywali nominacje i awanse za czasów Zbigniewa Ziobry?

Mariusz Krasoń, prokurator, dyrektor departamentu postępowania sądowego w Prokuraturze Krajowej: - Nic z tych rzeczy. Sprawy personalne, kadrowe pozostawiamy szefom jednostek. Nowa prokuratura różni się w tym względzie od starej, sterowanej politycznie. Oczywiście, trzeba rozliczyć prokuratorów, którzy przekraczali prawo, ale oceny nie będzie dokonywał nikt z Prokuratury Krajowej. To będzie podlegało indywidualnym ocenom kierowników jednostek.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  W głowie się nie mieści że pisowscy i upolitycznieni prokuratorzy nadal pracują.
  już oceniałe(a)ś
  71
  3
  Należy otworzyć drzwi i okna w prokuraturach i sądach i zrobić przeciąg, zeby wywiało osoby i smród po lizusach pisu.
  już oceniałe(a)ś
  55
  2
  Mentalność pachołka była w Prokuraturze powszechna od dawna- rządy Bandy Krasnala tylko ujawniły problem.
  @JozefKinola
  Dokładnie tak. PiS żerował na tym, co już wcześniej było.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Wycinać ZEROWYCH bez litości
  już oceniałe(a)ś
  39
  2
  To pod wpływem Ziobry,Warchoła i tej całej zgrai zmieniło się ich myślenie.
  już oceniałe(a)ś
  36
  2
  Prokurory pis dzielni.
  Do usług.
  Nie da się z tym ...materiałem...oszczanym przywrócić wiary obywateli w prawo I sprawiedliwość.
  Ja mam do czynienia taką pindą, która podpisała papiery jeszcze na granicy między ziobrą i normalnością. Teraz się nie stawia, ale nie ze wstydu.
  To jest hańba, ten zestaw na posadach prokuratorów, złamasów bezkręgowych, którzy wykwitli za drugiej, a czekali od pierwszej pis dzielni.
  już oceniałe(a)ś
  32
  2
  Będę powtarzać do znudzenia: dopóki pisowcy pracują w prokuraturze, sądach, policji, wojsku, mediach, urzędach nic się nie zmieni. Wymiana 3-5% kadr to nie czyszczenie. Zmiana musi być dogłębna, czego rządzący zdają się nie widzieć obsadzając tylko szczyty własnymi ludźmi.
  @blushess
  Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Kim ich chcesz zastąpić, skoro brakuje ludzi?
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @witoldo
  Żartujesz sobie? Gdzie brakuje ludzi? Wg Ciebie to normalne, że pisowcy nadal są funkcyjnymi, nadal piastują kierownicze/dyrektorskie/prezesowskie stołki? A zapewniam, że w spółkach skarbu państwa to nadal zjawisko powszechne. Ludzie są zniechęceni i rozgoryczeni. Nie tak miało być. Nie za tym większość głosowała 15X
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  I tak dzień po dniu, pomalutku dowiadujemy się o skali demolki praktycznie wszystkiego czego PiS się tknął. Czyli wszystkiego. A te całe ośmioletnie patriotyczne i bogoojczyźniane zadęcie miało przykryć skalę złodziejstwa i usprawiedliwić bezkarność swoim. Może kaczyński pragnął władzy dla władzy, ale cała reszta PiSu to złodziejska mafia w czystej postaci. A capo di tutti capi celowo stworzył i zorganizował taką strukturę. Latami to robił i prawie mu się udało.
  już oceniałe(a)ś
  15
  1