Tylko w 2017 r. Zielona Góra zamierza przeznaczyć 28,5 mln zł na rewitalizację. Pieniądze pochodzić będą z tzw. ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
W przyszłym roku miasto planuje wziąć się za cztery wyznaczone wcześniej obszary. To plac przy filharmonii, tzw. plac teatralny (zaniedbane podwórko za Lubuskim Teatrem), teren wokół Palmiarni i Dolinę Gęśnika. W każde z tych miejsc władze miasta wpompują po ok. 7 mln zł.
Plac przy filharmonii - staną na nim dwie nowe fontanny, z których jedna po wyłączeniu będzie mogła służyć artystom jako scena letnia. Obok powstanie amfiteatr na 300 osób, pojawi się nowa zieleń i ławki.
Plac teatralny - tutaj hitem ma być pierwszy podziemny parking, który znajdzie się dokładnie pod remontowanym podwórkiem (na tyłach teatru). Wjeżdżać do niego będzie się od ul. Dra Pieniężnego. Teren generalnie ma być odnowiony i bardziej zielony niż dzisiaj. Ciekawostką jest fakt, że z ruchu samochodowego wyłączony zostanie mały kawałek ul. Chrobrego, w miejscu gdzie ta włącza się w plac Matejki. Ten kawałek obecnego ulicznego trójkąta będzie strefą mieszkańców. Później scenę letnią postawić ma Lubuski Teatr, ale to już w ramach innego projektu, który dofinansować ma minister kultury.
Winne Wzgórze - rewitalizacja terenu wokół Palmiarni ma podkreślić winiarski charakter tego miejsca. Przebojem ma być kaskada płynącą od budynku Palmiarni w dół ku ul. Wrocławskiej. Pojawi się też m.in. labirynt z żywopłotu.
Dolina Gęśnika - tutaj ingerencja miasta będzie najmniejsza. Wzdłuż Gęśnika pojawią się, co prawda, elementy rekreacji (m.in. park linowy), ale przede wszystkim chodzi o to, aby nie naruszyć cennie przyrodniczego terenu. Spodziewać więc możemy się nowych ścieżek, ławek, nasadzeń, a w jednym miejscu koryto Gęśnika zostanie rozszerzone do rozmiarów małego basenu. Nad nim znajdą się specjalne siatki, na których będziemy mogli poleżeć nad płynącą wodą. Po rewitalizacji teren ma zostać ochrzczony miejskim parkiem Odkrywców.
W kolejny latach do rewitalizacji pójść mają m.in. Park Tysiąclecia, Park Poetów, podwórko za galerią U Jadźki oraz podwórka przy ul. Harcerskiej.
Wszystkie komentarze