Po sześciu latach działalności Wód Polskich wały w Lubuskiem wyglądają nędznie - są pełne dziur, nor, rozsadzone korzeniami drzew. Czy będą w stanie przyjąć wielką wodę?
- Może uratują nas Amerykanie? - zastanawiają się mieszkańcy Młynkowa. Muszą załatać workami pięciokilometrowy wał na Odrze. Mają mało czasu.
- Zaniedbano wały, zarosły jak puszcza. Pod trawą może być sito, przepuści wielką wodę z Odry - ostrzegają przerażeni mieszkańcy. Wolą dostać mandat, niż stracić cały dorobek życia.
Fala powodziowa w Szprotawie wyprzedziła o kilkanaście godzin wyliczenia hydrologów i była wyższa, niż prognozowali. Bogusław Wójcikowski został w zalanym domu, by opiekować się matką. Płyniemy do niego ze strażakami.
Żołnierze, strażacy i mieszkańcy od rana okładali wał przeciwpowodziowy workami z piaskiem. Bali się, że pęknie i woda zaleje kamienice. - Nie przespaliśmy nocy - opowiadali.
Bóbr w Lubuskiem osiągnął stan wyższy niż podczas powodzi w 1997 roku. W nocy z wtorku na środę 18 września woda wdarła się do Żagania. Zarządzono przymusową ewakuację. - Pękają mury oporowe - ostrzegł burmistrz Sławomir Kowal.
Krytyczne prognozy, które zakładały, że woda znacznie przewyższy stany rzek z 1997 roku, w poniedziałek zastąpiły "łaskawsze" modele. Już wiemy, że prognozy IMGW nie potwierdzają się. - Wody jest jednak więcej - informuje burmistrz Szprotawy.
Lubuskie miasta i wsie uszczelniają domy przed powodzią. Wojewoda sprowadził specjalne maszyny do pakowania worków z piaskiem, ściągnięte zostały dodatkowe zastępy strażaków. Co warto przygotować?
Wielka fala miała dotrzeć do Lubuskiego we wtorek, okazuje, że będzie znacznie szybciej. Noc z niedzieli na poniedziałek może być kryzysowa dla Żagania, Szprotawy i licznych wsi przy Bobrze. - Rzeka nie podlega już żadnym modelom hydrologicznym -...
Po powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie premier Donald Tusk ogłosi w Polsce stan klęski żywiołowej. Sytuacji z niepokojem przygląda się sąsiednie woj. lubuskie. W niedzielę wieczorem Bóbr przekroczył stany alarmowe w Żaganiu i Szprotawie. Rzeka...
Wielka fala na Odrze przyjdzie w województwie lubuskim we wtorek, stany alarmowe mogą zostać przekroczone w Krośnie i Słubicach. Ale nie Odra może być problemem, a Bóbr i Nysa, które przyniosą wielką falę wody z Gór Izerskich. W Żaganiu rzeka zbliża...
Przygnębiający obraz po serii pożarów na wyspie Międzyodrza, czyli Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Jakie są straty przyrodnicze? I czym są te intrygujące kręgi, które widać na zdjęciu z drona?
Przez lata popadał w ruinę, miasto chciało go wyburzyć. W obronie kultowego budynku stanęli mieszkańcy i kabareciarze. Nowy prezydent właśnie pokazał zwycięski projekt wielkiej odbudowy.
Blisko 30 najlepszych strażaków z Lubuskiego wyjechało na Dolny Śląsk, by pomagać lokalnej ludności. - Podzielono je na dwie ekipy. Jedna będzie wypompowywać wodę z budynków, druga ratować ludzi - mówi Arkadiusz Kaniak.
Od środy, 11 września kierowcy płacą więcej za każdy 50-kilometrowy odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina. W ciągu czterech lat opłaty wzrosły za przejazd aż o 80 proc.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.